# Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 30

Quantitative Aptitude Questions for IBPS RRB PO/Clerk, SBI PO, IBPS PO, NIACL, NICL, RBI Grade B, BOI, Bank of Baroda and other competitive exams

1. A person completes his journey of 2430 km by three mediums . Ratio of the speeds of train, car and bike  are 5:3:2 and times of journey are in the ratio 4:3:2.If his final average  speed is 30km/hr then what is the difference between the distance covered by train and car ?
A) 680km
B) 720km
C) 810km
D) 850km
E) None of these
Option C
Solution:
Total distance = 2430 km
Average speed = 30km
Total time = 2430/30 81hrs
Time for train =81* (4/9)= 36 hrs
Time for car = 81 * (3/9) = 27 hrs
Time for bike = 81 * (2/9) = 18 hrs
Let speed of the train ,car and bike are 5x , 3x and 2x respectively .
Now ,
5x * 36 + 3x * 27 +  2x * 18 = 2430
=> x = 2430/297 = 90/11
Distance of train  = 5 * (90/11) * 36 = 16200/11
Distance of car = 3 * (90/11) * 27 =   7290/11
Required Difference =  16200/11 – 7290/11 = 8910/11 = 810km

2. P and Q can complete  a piece of work in 15 days and 12 days respectively. Q starts the work with  R . After 2 days ,P joined R on the place of Q and the work got completed by them after 5 days from starting . How many days are required for R to complete the whole work alone?
A) 8(7/19)
B) 17(7/19)
C) 19(7/17)
D) 7(17/19)
E) 17(8/17)
Option D
Solution:
Let C can complete the whole work alone in x days .
Now B worked for 2 days and C worked for 5 days . A can complete the work  in 15 days . so,work completed by A in 3 days = 3 * (1/15 ) = 1/5
B can completed the work in 12 days . So work completed by Bb in 2 days = 2* (1/12) = 1/6
Work completed by c in 5 days = 5* (1/x) = 5 /x
Now , 1/5 + 1/6 + 5 /x = 1
5 /x = 1 – 11 /30 = 19 /30
=> x = 150/19 = 7.89 = 7(17/19)days
3. In a mixture ,ratio of water and milk is 4:5. In the other mixture ratio of milk and water is 3:2. If both mixtures are added in the ratio of 63:55,then  what is the ratio of water to milk in final mixture ?
A) 21:30
B) 12: 18
C) 25:34
D) 28:36
E) 23:32
Option C
Solution:
Let volume of first and second mixtures are 63 litres and 55 litres resp.
Water in the first mixture = 63 * (4/9) = 28 litres
Water in the second mixture = 55 * (2/5) = 22 litres
Total mixture = 63 + 55 = 118 litres
Total water = 28 + 22 = 50 litres
Total milk = 118 – 50 = 68 litres
Required ratio = 50 :68 = 25: 34
4. A train is moving with a uniform speed . It crosses a 400 m long platform in 40 sec and a 800 m long bridge in 60sec. Other train is moving with a uniform speed of 72km/hr and crosses a person standing on platform in 15 sec. What is the ratio of the length of first train to second train ?
A) 4:3
B) 5:6
C) 3:2
D) 9:5
E) 5:4
Option A
Solution:
Let the length of first train is x metre .
Then,
x+400/40 = x+800/60
=> 3x + 1200 = 2x +1600
=> x = 400m
Speed of the second train = 72 * 5 /18 = 20 m/s
Length  of second train = 20 *  15 = 300 m
Required ratio =  400 : 300 = 4 : 3
5. In a city ,number of males and females are in a certain ratio, 45% of male population and 35 % of female population are minors who can’t vote .Number of male voters are equal to number of female voters .Number of voters is how  much percent of the population of the city ?
A) 60%
B) 58.49%
C) 59.58%
D) 55.8%
E) 64.5%
Option C
Solution:
Number of males  * 55/100 = Number of females  *  65 /100
Number of males /Number of females = 65 :55 = 13 : 11
Let male population and female population  are 13x and 11x resp.
Total population = 13x + 11x = 24x
Number of male voters = 13x * 55 / 100 = 7.15x
Number of female voters = 7.15x
Total voters = 7.15x * 2 = 14.30x
Required % = 14.30x *100/24x = 59.58%
6. The speed of Rajdhani Express and Shatabdi Express are in the ratio 9:11 . They are going in opposite direction along parallel tracks. If each takes 7 seconds to cross a  telegraph post ,then how much time taken by the both trains to cross each other completely ?
A) 11 seconds
B) 14 seconds
C) 9 seconds
D) 7 seconds
E) 10 seconds
Option D
Solution:
Time to cross each other = (7 * 9 + 7 *11 )/ (9+11) = (63 + 77 )/20 = 7 seconds
7. Rohan has Rs. 48,000 in his locker three years ago.In the first year,he deposited 10% of the amount  in his locker . In the second year , he deposited 35% of the amount in the locker at the end  of first year and finally he deposited 40% of the total amount in the locker . Find the amount at present in his locker?
A) 100,145
B) 99,457
C) 98,623
D) 99,457
E) 99,792
Option E
Solution:
The amount is certainly more than Rs. 48,000 and each year ,the new amount is added .So,the sum should be multiplied by (100 +10)/100 ,
(100+135)/100  and  (100+40)/100
The required amount = (48,000 * 110 * 135 * 140)/(100 * 100 * 100)
= Rs. 99,792
8. A dice is thrown  twice . What is the probability of getting a sum 9 from both the throws ?
A) 1/9
B) 2/9
C) 1/3
D) 3/5
E) None of these
Option A
Solution:
Total possible outcomes = 6*6 = 36
Pairs whose sum is 9 = (3,6) , (6,3) , (4,5) , (5,4)
Required probability = 4/36 = 1/9
9. Smallest  side of a right angled triangle  is 8 cm less than the side of  a square of perimeter  56 cm . Second largest of  side of the right angled triangle is 4 cm less than the length of rectangle of area 96 sq. cm and breadth  8cm . What is the largest side of the right  angled triangle ?
A) 14 cm
B) 10 cm
C) 12 cm
D) 20 cm
E) 18 cm
Option B
Solution:
side of a square = perimeter / 4  = 56 /4 = 14 cm
smallest side of the right angled triangle = 14 – 8 = 6 cm
length of rectangle = Area / breadth = 96/ 8 = 12 cm
second side of the triangle = 12 – 4 = 8 cm
hypotenuse of right angled triangle = √(62  + 82) = √(36 + 64) = 10 cm
10. If there are 17 non-collinear points .In how many ways can be a line formed ?
A) 125
B) 130
C) 136
D) 128
E) None of these
Option C
Solution:
Out of selecting 17 non-collinear points ,there are two terminals of a line   = 17C2 ways  = 136

## 9 Thoughts to “Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 30”

1. _/_

ty

2. Jellyfish

7/10 ty az
Mam que 1
Speed ratio 5:3:2
Time 4:3:2
Average speed 30
2430/40=81 hrs
Train=36hrs
Car=27
Bik=18
Speed me 30*3=90
Train=45
Car=27
36*45-27*27=891 ye correct kyu nahi ho sakta

1. cActi?

Kyuki hume ratios di gayi h.

1. Jellyfish

Ha to ratio me hi split kiya hai na speed ko

1. cActi?

lekin jo speed h wo individually ration mein diya hua h

3. ghanti

please some one help solving que 3 using alligation

1. cActi?

total qty . of milk and water find karo pehle dono mixture se ,
then dono mixtures ko add krte h to == 118 ayega
so , water ————– milk
50 68
118
50 68
ratio….. 50 :68 = 25 :34

4. jaga

q2 …(1/12+1/x)*2+ (1/15+1/x)*3=1

5. jaga

thank u mam