Quantitative Aptitude: Ratio and Proportion Questions Set 12

  1. In a mixture of 80 liters, the ratio of milks and water is 3:2 . How much water must be added to this mixture so that the ratio of milk and water becomes 3:4.
    24
    28
    40
    36
    32
    Option E
    Total mixture =80 liters.
    milk =80*3/5 =48
    water =80*2/5 =32
    Let, x liters of water is added.
    48/32+x =3/4
    32+x =64
    x =64-32 =32 liters.

     

  2. In a school the students of three classes are in the ratio of 2:3:5 . If 20 students are increased in every class the ratio of changes is 4:5:7. What is the total number of students in the three classes before the class increased .
    200
    100
    250
    300
    400
    Option B
    Let students in three classes be
    2x, 3x and 5x respectively.
    According to the question ,
    (2x+20):(3x+20):(5x+20) =4:5:7
    2x+20/3x+20 =4/5
    12x+80 =10x+100
    2x=20
    x=10
    Total students =(2*10)+(3*10)+(5*10)
    = 20+30+50 =100

     

  3. If 16 cows cost as much as 8 bullocks, 10 bullocks cost as much as 5 horses and 3 horses cost as much as 4 camels. If the cost of one camel is rs.3300. Find the cost of one cow is,
    2100
    2200
    2300
    1100
    1200
    Option D
    1 camel cost=3300
    4 camel cost=13200
    3 horses cost=13200
    1 horses cost=4400
    5 horses cost=22000
    10 bullocks cost=22000
    1 bullocks cost=2200
    8 bullocks cost =17600
    16 cows cost =17600
    1 cows cost =1100

     

  4. The ratio of the earning of A and B is 3:5. If the earning of a increased by one-forth and the earning of B decreased by one-forth, then find the new ratio of their earning ?
    2:3
    1:1
    3:4
    5:2
    2:5
    Option B
    Let earning of A and B be 3x and 5x.
    New ratio of their earning = 3x*5/4:5x*3/4 =1:1

     

  5. A some of money is to be distributed among A,B,C,D in the proportion of 3:5:2:4 . If D gets 3000 more than C, then find total money which is distribute among all.
    30000
    21000
    25000
    28000
    24000
    Option B
    Let the money is distributed among A,B,C and D be 3x,5x,2x and 4x respectively.
    4x-2x =3000
    2x =3000
    x =1500
    total amount of money distributed =3x+5x+2x+4x =14x
    = 14*1500 =21000

     

  6. The ratio of the number of boys and girls in a college is 7:9. If the percentage increase in the number of boys and girls be 20% and 30% respectively. The total number of boys and girls in college before increase is 1440, then find ratio of boys and girls in the college after increased.
    28:39
    38:43
    25:28
    35:28
    30:37
    Option A
    ratio of boys and girls=7:9
    total boys and girls=1440
    boys=1440*7/16=630
    girls=1440*9/16=810
    the number of boys after increased=630*120/100=756
    the number of girls after increased=810*130/100=1053
    ratio of boys and girls after increased=756:1053=28:39

     

  7. Salaries of Ram and Rohit are in the ratio of 4:5. If the salary of each is increased by rs.3000, the new ratio becomes 10:11. What is initial salary of Rohit.
    2700
    3000
    4200
    2500
    3500
    Option D
    let salaries of Ram and Rohit be 4x and 5x
    (4x+3000)/(5x+3000)=10/11
    44x+33000=50x+30000
    6x=3000
    x=500
    initial salary of Rohit=5x=5*500=2500

     

  8. A contains a mixture of 56 liters of wine and water in the ratio of 3:4 . If 28 liter of mixture is taken and 8 liter of wine is added , then find the ratio of new mixture .
    3:2
    8:3
    5:5
    5:4
    3:4
    Option D
    Ratio of wine and water =3:4
    wine =56*3/7 =24
    water =56*4/7 =32
    28 liter of mixture taken out wine = 24-(28*3/7) =24-12 =12
    water=32-(24*4/7) =32-16 =16
    8 liters of wined is added then ,
    new ratio of wine and water =(12+8):16 =20:16 =5:4

     

  9. 48% of A is equal to 64% of B, then find the ratio of A and B ?
    3:2
    3:4
    7:3
    5:4
    4:3
    Option E
    48% of A = 64% of B
    A/B=64/48=4:3

     

  10. The ratio of three numbers is 2:4:5 and sum of their squares is 1125. Find the sum of the numbers.
    60
    45
    50
    55
    65
    Option D
    ratio of three numbers=2:4:5
    let the numbers be 2x, 4x and 5x
    sum of their squares=1125
    4x^2+16x^2+25x^2=1125
    45x^2=1125
    x^2=25
    x=5
    the sum of the numbers=2x+4x+5x=11x=11*5=55

     

Related posts