Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 43 (Missing DI)

Missing DI, Data Interpretation Questions for IBPS PO, IBPS Clerk, NIACL, NICL, SBI PO, RBI Grade B, Dena Bank PO PGDBF, BOI, Bank of Baroda and other competitive exams.

Click on images to open in new tab

Directions (1-5): In the given table data is given about the shop.Some electronic goods are  sold by a shop. Some data is missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.

  1. What is the ratio of the cost price of mobile and cost price of laptop?
    A)  4:2
    B)  5:3
    C)  6:4
    D)  5:4
    E) None of these
    View Answer
      Option D
    Solution:
    Cost Price of mobile  = 25000 * 100/ (100+25) = 20000
    Cost Price of laptop = 20000 * 100/ (100+25) = 16000
    Required Ratio = 20000 : 16000 = 5 : 4
  2. Market Price of T.V is how much percent more than the cost price of T.V ?
    A)  37.5 %
    B)  35.5%
    C)  36.0%
    D)  40.7%
    E)  32.6%
    View Answer
     Option A
    Solution:
    Amount of profit on T.V  = 2000
    Cost Price = 2000* 100/10 = 20000
    Selling Price = 20000 + 2000 = 22000
    Market Price = Selling Price  * 100 / (100 – Discount%)
                                =  20000 * 100 /80 = 27500

    Required Percentage = [(27500 -20000) /20000] * 100 = 37.5%
  3. What is the ratio between the percentage of profit and percentage of discount of Mobile ?
    A)  3:2
    B)  4:3
    C)  2:3
    D) 4:5
    E) 4:3
    View Answer
      Option C
    Solution:
    Percentage of profit on Mobile  = 25%
    Percentage of discount on Mobile = [40000 – 25000/40000]*100
    .                                                                    = 37.5%
    Required Ratio = 25 : 37.5
    .                               = 2 : 3
  4. Selling Price of D.V.D is what percent of cost price of A.C ?
    A)  5.6%
    B)  7.2%
    C)  5.3%
    D)  3.4%
    E) None of these
    View Answer
     Option C
    Solution:
    Market Price of D.V.D = 500 * 100/20 = 2500
    Selling Price of D.V.D = 2500 – 500 = 2000
    Selling Price of A.C = 50000 * 60 / 100 = 30000
    Cost Price of A.C = 30000 * 100/80 = 37500
    Required Percentage = (2000/37500)*100 = 5.3%
  5. What is the amount (in Rupees) of profit /loss  of shop by selling all electronic goods ?
    A)  5000
    B)  5700
    C)  5600
    D) 5200
    E)  5500
    View Answer
      Option B
    Solution:
    Selling Price of A.C = 50000 * 60/100 = 30000
    Loss on A.C = 30000 * 100/80 – 3000 = Rs.7500
    Market Price of D.V.D  = 500 * 100 /20 = 2500
    Selling Price of D.V.D = 2500 – 500 = 2000
    Profit on D.V.D =2000 – 1800 = Rs.200
    Profit on T.V = Rs. 2000
    Profit on Mobile = 25000 – 25000 * 100/25 = Rs. 5000
    Profit on Laptop = 20000 – 20000 * 100 / 125 = Rs. 4000
    Profit on Radio = 10,000 * 20 /100 = Rs.2000Total Profit =  -7500 +  200 + 2000 + 5000 + 4000 + 2000
    = Rs. 5700 

Directions (6-10): The given tables show the time taken by filling and emptying pipes to fill and empty a tank respectively. Some data is missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.

  1. Pipes B and D are to fill the tank. They both are opened. After 8 minutes pipe R was also opened. It took 3 11/39 minutes more to fill the tank. In how much time pipe R can empty the tank?
    A) 24 minutes
    B) 48 minutes
    C) 50 minutes
    D) 60 minutes
    E) 72 minutes
    View Answer
      Option C
    Solution:
    B+D = 1/25 + 1/40 = 13/200
    Worked for 8 minutes, so did 13/200 * 8 = 13/25 work
    So 200/13 – 8 = 96/13 minutes left to complete work,
    But after R was opened, it took 3 11/39 minutes more, means total 96/13 + 128/39 = 416/39 = 32/3 minutes
    So now  B+D – R
    13/25  + (13/200 – 1/R) * 32/3 = 1
    Solve, x = 50 minutes
  2. Pipes A, C and D are opened to fill a tank. After 10 minutes A and D were closed and C had to fill the remaining tank. But accidentally at the same time pipe Q was also opened which was closed after 3 minutes. Now C filled the tank. If pipe Q was not opened, how much time would have been saved?
    A) 1 minute
    B) 5 minutes
    C) 3 minutes
    D) 4 minutes
    E) 2 minutes
    View Answer
      Option E
    Solution:
    A+C+D = 1/24 + 1/48 + 1/40 = 7/80
    Worked for 10 minutes, so filled 7/80 * 10 = 7/8th of tank
    Now C and Q are opened for 3 minutes — (1/48 – 1/72)* 3 = 1/48th filled now
    So 7/8 + 1/48 + 1/48 *x = 1
    Solve,  x = 5 minutes
    So total time = 10+3+5 = 18 minutes
    If Q was not opened::
    1/8th of tank was to be filled by C
    So 1/48 * u = 1/8,
    Solve, u = 6
    So total time here = 10+6 = 16 minutes
    So time that would have been saved = 18-16 = 2 minutes
  3. 11/40th of a tank was filled. Pipes C and D were opened. After some time pipe P was also opened. Pipe P was closed after time equal to the time it was opened at the starting . If after closing pipe P, the tank was filled in 6 minutes, find what fraction of tank was filled by pipe C?
    A) 7/8th
    B) 3/8th
    C) 2/7th
    D) 5/7th
    E) None of these
    View Answer
      Option B
    Solution:
    C+D = 1/48 + 1/40 =  11/240
    Let after x minutes P was opened, so P was opened for x minutes [as given] So
    11/40 + (1/48 + 1/40) * x + (1/48 + 1/40 – 1/60)*x + (1/48 + 1/40) * 6 = 1
    OR  11/40 + (1/48 + 1/40) * 2x – 1/60 * x + (1/48 + 1/40) * 6 = 1
    Solve, x = 6 minutes
    So C was opened for 2x+6 = 18 minutes
    So filled 1/48 * 18 = 3/8 of tank
  4. Pipe D was to fill a tank. To increase its efficiency, pipe A and C were opened for 2 minutes each starting with pipe A, then C and so on. This procedure ran for 16 minutes, after which pipe A and C were closed. Accidentally pipe S was opened and now it took 4 minutes more to fill the tank. Find in how much time pipe S can empty 3/40th of tank.
    A) 11 minutes
    B) 12 minutes
    C) 3 minutes
    D) 7 minutes
    E) 6 minutes
    View Answer
      Option E
    Solution:
    For 2 minutes A and D. So
    (1/24 + 1/40)* 2= 2/15
    For next 2 minutes C and D. So
    (1/48 + 1/40)* 2= 11/120
    So in 4 minutes — 2/15 + 11/120 = 9/40
    Procedure ran for 16 minutes, so multiply by 4 both sides
    In 16 minutes, tank filled = 9/40 * 4 = 9/10
    Now 1/10 tank left which D can fill in 4 minutes, but with D and S opened, took 4 more minutes, so 8 minutes
    So (1/40 – 1/x) * 8 = 1/10
    Solve, x = 80 minutes
    Full tank in 80 minutes so 3/40th in 3/40 * 80 = 6 minutes
  5. To fill an empty tank all filling pipes A, B, C and D are opened one by one in same order. A and C are opened for 4 minutes each while B and D for 5 minutes each. In this way, in how much time the tank will be filled (approximately)?
    A) 30 minutes
    B) 32 minutes
    C) 27 minutes
    D) 22 minutes
    E) 35 minutes
    View Answer
      Option A
    Solution:
    A for 4 minutes = 1/24 * 4  = 1/6
    B for 5 minutes = 1/25 * 5  = 1/5
    C for 4 minutes = 1/48 * 4  = 1/12
    D for 5 minutes = 1/40 * 5  = 1/8
    So in 18 minutes (4+5+4+5), tank filled is 1/6 + 1/5 + 1/12 + 1/8 = 23/40
    Next A’s turn for 4 minutes = 1/6
    Next B’s turn for 5 minutes = 1/5
    Filled now = 23/40 + 1/6 + 1/5 = 113/120
    Now 7/120 is left
    Now C’s turn, full tank in 48 minutes, so 7/120 in  48 * 7/120 = 14/5 minutes
    So total = 18 + 4 + 5+ 14/5 = 27 + 3 = 30 mins approx

Click here for more Data Interpretation Sets

 

 

 

Related posts

64 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 43 (Missing DI)”

  1. Bagad_Billa

    In question 2nd Given discount is 25% bt in ans u hv used 20% as discount. Is there any typing mistake??

    1. _/_

      hmm mistake hai esme

  2. _/_

    In question 2nd
    Selling Price = 20000 + 2000 = 22000
    mrp=22000*125/100=27500

  3. _/_

    6 qs by unit method?

  4. Bagad_Billa

    In question number 9
    2 min work of C and D will be 11/120 not 1/120

    1. yes answer according to that only

  5. Player

    U sits exactly between S and O and they face in opposite directions……………..inki directions kya hogi ???

    1. cActi?

      neighbours of U face opposite directions i.e S and O .

  6. Player

    There are 9 people-M, N, O, P, Q, R, S, T and U are sitting around a circular table out of which some are females and some are males. Some are facing towards the center and some are facing away from the centre. The following information is known about them.
    i. Q’s neighbours face in same direction as that of O’s sister who is sitting to the immediate right of O.
    ii. The female sitting between N and P is not Q.
    iii. Q sits 4th to the right of R.
    iv. R’s spouse is N.
    v. U sits exactly between S and O and they face in opposite directions.
    vi. S is a male sitting with two females and one of them has husband facing towards the centre who is sitting 3rd to the left of N.
    vii. The person sitting 2nd to the left T is the wife of T and they face in same direction.
    viii. M’s immediate neighbours are S and N.
    ix. U’s spouse sits second to the right of U.
    x. P sits second to the left of N.
    xi. The person 4th to the left of T sits faces in a direction opposite to that of T but same as P.

      1. Jellyfish

        Kitni possibility ban rahi hai

        1. !!! m@umit@ !!!

          4 possibility bane…..

          1. Jellyfish

            Yes start R se kiya mean q is 4th right of r?? R dono face se compare kiya??

          2. !!! m@umit@ !!!

            yes… R dono face se hi compare kiya…

          3. Jellyfish

            Blood relation &direction kaise decide kiya 2nd left of T wife of T to in facing kaise decide kiya??

          4. !!! m@umit@ !!!

            At 1st follow R ki 4th right me Q (2 no face se compare kerke)……. then, mai ne S M N ki sitting place arrange kiya…… then follow N ki 2nd left me P…. fir follow U sits exactly between S and O nd they face opposite direction…… itna ho ja ne ke bad srif T ki jaga khali rahigi…..yeha pe 2 possiblity bane gi…… ek T ka 2nd left pe Q , T ka wife ho sakte hain or T ka 2nd left pe P , T ka wife ho sakte hain…..aase follow ker ke 1 possibility out ho jaye gi…….

          5. Jellyfish

            okk thx got it..

      2. thinker

        Aesi puzzles ko kahan se start krna chahiye.

        1. !!! m@umit@ !!!

          At 1st follow R ki 4th right me Q (2 no face se compare kerke)……. then, mai ne S M N ki sitting place arrange kiya…… then follow N ki 2nd left me P…. fir follow U sits exactly between S and O nd they face opposite direction…… itna ho ja ne ke bad srif T ki jaga khali rahigi…..yeha pe 2 possiblity bane gi…… ek T ka 2nd left pe Q , T ka wife ho sakte hain or T ka 2nd left pe P , T ka wife ho sakte hain…..aase follow ker ke 1 possibility out ho jaye gi…….

  7. Jellyfish

    7/10 ty az

    1. _/_

      6 to 10 kiye kya tell me

      1. Jellyfish

        Hardly 2 correct aaya 6 the&10 the que

          1. Jellyfish

            6th mai
            B+D=13/200
            After 8 min means =13/25 work in 8 min me b&d work karenge
            So remaining work 200/13-8=96/13 left
            R open hone ke bad additional work bd&r milke
            b+d-r=96/13+128/39=32/3 min
            Total work lelo
            B+D-R
            13/25+(13/200-1/R)32/3=1
            X=50

          2. _/_

            ye to solution me hi diya hai

          3. Jellyfish

            Ha kya samja to batao

  8. Player

    anyone done 8th question
    I am gtting x=28/3………but in sol it is given x=6 ????

  9. thinker

    Nice mam plz aese questions post kiya kro

  10. Player

    anyone getting 8th question ??

    1. cActi?

      x=6 comes only ..
      solve the equation once again plz.. u will get 6 as value .

    2. Godzila return

      Ha question m printing mistake h 1/40 filled dia h bt solve krte time 11/40 liya h

    3. Godzila return

      And isko 11/40 suppose krke kre to
      Tw 240
      11/40 alrdy filled so remaining
      240*29/40=174
      C=5
      D=6
      P=-4
      In 6 min c+d=6*11=66
      Remain=174-66=108
      Now
      2t(5+6)-t4=108
      18t=108
      T=6
      C wrk fr 18 min
      C=18*5/240=3/8

      1. Player

        bm band ho gya na ab ?

        1. Godzila return

          Ha yr

          1. _/_

            qs 9????????//

        2. Godzila return

          Or yha ka kuch smjh ni aa rha live quiz hoti b h ya ni

          1. Yes hoti hai

            Can u see the discussion zone on top left of page?
            New link is posted at 8PM each day

            Join there

          2. Godzila return

            Ok thnx mam

          3. Player

            hoti h english or banking ki 8pm new link ata h…right side me disscussion zone h wha ayega …….or haan channal ko subscribe kr do ..to notification mil jayegenge

          4. Player

            aj 7 pm mths quiz hog AZ pr…new link ayega

          5. Player

            A boy has 3 library tickets and 8 books of his interest in the library of these 8, he does not want to borrow maths part 2 unless maths part 1 is borrowed? In how many ways can he choose the three books to be borrowed??

      2. _/_

        2t(5+6)-t4=108
        ??

    4. $~$PrAdeEP$K$~$~$

      c =48
      d=40
      p =-60
      lcm =240 =>c =5 ,d =6 p =-4
      now 11/40 part =11/40*240 =66
      now let p is opened after x min frm c and d now given condition is that opening tym of p = to closing tym
      => 66 +11x +(11-4)x +6*11 =240
      =>132 +18x =240 =>18x =108 =>x =6min
      now this is the closing tym => until this time c and both works 2x (x before p +x with p) time =>totl time taken by c =totl tym taken by d =2x+6 =2*6+6 =18min
      => fraction filling of tank by c =18/48 =3/8

      1. M@nish...

        1/40th part diya hai Q me 11/40 kaise?

        1. $~$PrAdeEP$K$~$~$

          11/40 dia h bhai dekiyee aap 11/40 part of tank is filled dia h naaa…:)))

          1. $~$PrAdeEP$K$~$~$

            bro…yha pey to 11/40 diya hua hhhh …:)))

          2. M@nish...

            after f5 aa gya …:))

          3. $~$PrAdeEP$K$~$~$

            …:)))

      2. Player

        A boy has 3 library tickets and 8 books of his interest in the library of these 8, he does not want to borrow maths part 2 unless maths part 1 is borrowed? In how many ways can he choose the three books to be borrowed?.

        1. $~$PrAdeEP$K$~$~$

          total ways for selection of 3 books from 8 => 8c3 =56
          now total toltl no ways for selecting book other than maths book both part =6c2 =15
          so totl ways of selecting 3 books=56-15 =41

          1. Player

            isme vo ek part 2 k place pr part1 prefer krta h …to apne dono part kyu nikale h 6c2 ????

          2. $~$PrAdeEP$K$~$~$

            nhi wo tbi maths k pehle part ko lega jb dusra b available ho to h jaise probablity nikalte h naa none ki like p(none) =1-p(all) same concept use kia yha pey mam…:)

          3. Player

            Thanku soooo much sir…got it now :))))

          4. $~$PrAdeEP$K$~$~$

            ji mam shukriyaaa…aapka…:)

          5. नमस्ते

            Two persons Raj and Ramu started working for a company in similar jobs on January 1, 1991. Raj’s initial monthly salary was Rs 400, which increases by Rs 40 after every year. Ramu’s initial monthly salary was Rs 500 which increases by Rs 20 after every six months. If these arrangements continue till December 31, 200. Find the total salary they received during that period.

            ans 152400

          6. $~$PrAdeEP$K$~$~$

            raj’s salary increment
            => 400 +440+————————-+upto 10 terms
            now sum to n terms of an ap is given by
            s(n) =n/2(2a+(n-1)d)
            => r(s) =10/2(800+9*40) =5800
            => totl anuual salary incremnt =12*5800 =69600rs
            now ramu’s salary increment
            =>500+520+————————+upto 20 terms(1 year =2 half months so 10year = 20 half months)
            =>ra(s)=20/2(1000+19*20) =13800
            => totl monthly salary inc.=6*13800 =82800
            => totl money recieved =69600+82800 =152400rs

          7. नमस्ते

            bro apne 12 & 6 se multiply kyu kiya baad me
            sum to nikal diya h na …increment kyu kiya h ???

          8. $~$PrAdeEP$K$~$~$

            1st 1 ko 12 se multiply isly kia becoz uski monthly salary h dusre ko 6 se multiply isly kia kyuki uski increment monthly h

          9. नमस्ते India

            🙂 ji shukriya sir apka…howz yr prep going on :))

  11. AVI™ (Sinchen loveR)

    6/10
    thnxxx

  12. jaga

    thank u mam…nice questions…

  13. Face The Real World$$

    can anyone explain ques 6 by LCM method..

Leave a Comment