Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 37 (Missing DI)

Data Interpretation Questions (DI) for IBPS PO 2017, IBPS PO, NIACL, NICL, SBI PO RBI Grade B, Dena Bank PO PGDBF, BOI, Bank of Baroda and other competitive exams.

Direction (1-5): Study the following information and answer the questions that follow:

An engineering college has five branches as shown in the table. All the students study in these five branches. The ratio of number of boys to number of girls is given in the table and the percentage of student in any branch is also given. Some fields are blank you have to find the value as per the data given in each question and then solve the question.

  1. The number of girls in electrical department is 378 less than the number of boys in electrical. Find the ratio of number of boys in Computer Science to the number of Girls in Electronics.
    A) 5:3
    B) 2:1
    C) 15:8
    D) 7:3
    E) 16:7
    View Answer
    Option C
    Explanation
    :
    Boys in electrical= 3x, girls=x =>3x-x=378 => 2x= 378; total students in electrical= 3x+x=4x => 4x= 756
    this 756 is 21%
    Now students in Computer science= 25%=25/21*756= 900 => boys in CS= 3/5*900= 540
    Students in Electronics= 12%=12/21*756= 432 => girls = 2/3* 432= 288
    Ratio= 540:288 = 15:8
  2. The difference between total number of students in mechanical department and civil department is 216. The number of girls in mechanical department is 45 more than the number of girls in civil. Find the sum of number of boys in mechanical department and number of boys in civil department.
    A) 961
    B) 981
    C) 943
    D) 967
    E) 991
    View Answer
    Option B
    Explanation
    :
    Civil=18% , mech= 24% => 24%-18%= 216 =>6%=216
    In civil 18%= 618 total students; hence boys= 405 and girls = 243
    Total mechanical=24%= 24/6*216=864; girsl in mech =243+45=288
    hence boys in mechanical= 864-288= 576
    Sum= 576+405=981
  3. When 10 boys and 10 girls from electrical department are transferred to Computer Science department the ratio of number of boys to number of girls in Computer Science changes from 3:2 to 55:37. Find the total number of boys and girls in electrical department after the transfer.
    A) 746
    B) 756
    C) 736
    D) 726
    E) 716
    View Answer
    Option C
    Explanation
    :
    Let total students be 100x
    students in Computer science initially= 25x
    boys= 3/5*25x=15x and girls= 10x
    (15x + 10)/ (10x+10)=55/37
    solve and get x= 36
    => total students =3600
    hence students in electrical initially= 21% of 3600= 756
    now 20 students are transferred so new number of student=756-20=736
  4. The number of boys in Mechanical Department is same as the number of boys in Computer Science department. The number of boys in electrical department is greater than the number of girls in Computer Science Department by 414. Find the number of girls in Mechanical Department.
    A) 576
    B) 486
    C) 720
    D) 378
    E) 648
    View Answer
    Option E
    Explanation
    :
    Let total students=100x
    Boys in electrical dept- girls in CS dept= 414
    ¾*21x – 2/5 *25x =414
    x= 72
    total students =7200
    find boys in CS= 1080
    hence boys in Mech=1080
    total students in mech= 24/100*7200=1728
    hence girls=1728-1080= 648
  5. If the total number of boys in electrical, mechanical and civil together is 3096 while the total number of boys in Computer Science, Electronics and Mechanical together is 2520. Find the ratio of Boys and Girls in Mechanical Department.
    A) 5:3
    B) 2:1
    C) 5:2
    D) 7:6
    E) 7:3
    View Answer
    Option B
    Explanation
    :
    Let total number of students be 100x
    total number of students in mech= A
    3/5 *25x + A + 1/3*12x= 2520
    =>A= 2520-19x — (i)
    similarly;
    A= 3096- 63x/4 – 45x/4 –(ii)
    solve (i) and (ii) and get x=72
    so total students=7200
    find A from eq (i) or (ii)
    we get A= 1152
    total students in mech= 24% of 7200= 1728; hence girls= 576
    ratio= 1152:576=2:1

Direction (6-8): Study the following information and answer the questions that follow:

The following table shows data about four exams and the number of vacancies in each exam. Each exam has three stages.
Stage 1: Preliminary Exam
Stage 2: Mains Exam
Stage 3: Personal Interview
The table shows the data about the number of candidates who have appeared for stage 1, stage 2 and stage 3 for various exams. Candidates who pass stage 1 of any exam will appear for the stage 2 of that exam and the candidates who further pass stage 2 of the exam will appear for stage 3 of the exam. After stage 3, the list of students selected for the vacancy will be published containing as many students as the number of vacancy. For example if there are 1,000 vacancies in any exam the number of students who will be selected after stage 3 of that exam will also be 1,000.
Assuming that all the students who are selected for any stage appear in the exam and no student in absent in any stage, answer the questions that follow.
Note: Some values are missing in the table, using the data given in the question find them and solve the question.

  1. In SBI PO exam, 92% candidates were rejected after stage 2 exam and the number of students who were called for stage 3 was 4,800 greater than the number of vacancy in SBI PO. Find how many students were rejected after stage 1 of this exam.
    A) 6,50,000
    B) 6,00,000
    C) 7,00,000
    D) 7,50,000
    E) 8,00,000
    View Answer
    Option C
    Explanation
    :
    Appeared in stage 3= vacancy+ 4800= 3200+4200= 8000
    this is 8% = 8000
    hence 100%= 1,00,000 – this many students appeared in stage 2
    hence rejected after stage 1= 8,00,000 – 1,00,000=7,00,000
  2. The number of students who appeared for IBPS Clerk in Stage 1 is more by 2,00,000 than the number of students who appeared for Stage 1 of IBPS PO and only 1/3 of the candidates who appeared in stage 1 of IBPS Clerk were selected for Stage 2 exam. The ratio of students appearing for stage 2 and stage 3 of this exam (IBPS Clerk) is in the ratio 40:3. Find how many students will be rejected after Stage 3.
    A) 12,000
    B) 20,000
    C) 19,000
    D) 22,000
    E) 18,000
    View Answer
    Option E
    Explanation
    :
    Stage 1= 10,00,000+2,00,000=12,00,000
    Stage 2= 1/3*12,00,000= 4,00,000
    Stage 3= 3/40*4,00,000= 30,000
    Rejected = 30,000-vacancy= 30,000-12,000=18,000
  3. In RBI Grade-B Exam, after stage 3 the ratio of number of students selected to the number of students rejected is 1:1 while the number of students who appeared in stage 1 of this exam is 1,000 times the number of vacancy. Ratio of candidates selected to appear for Stage 2 exam and candidates selected to appear for stage 3 of the exam is 8:3. Find the number of students rejected after stage 1.
    A) 1,48,200
    B) 1,49,200
    C) 1,47,200
    D) 1,50,200
    E) 1,51,200
    View Answer
    Option B
    Explanation
    :
    After stage 3, selected= rejected=150; hence total who appeared for stage 3=300
    stage 2:stage 3=8:3 hence stage 2 appeared=800
    stage 1 appeared= 150*1000=1,50,000
    hence rejected after stage 1= 1,50,000-800= 1,49,200

Direction (9-10): Study the following information and answer the questions that follow:

The following table shows data about three items A, B and C. Study the table and answer the questions

  1. The total cost price of item A and B together is Rs 2650. The marked price of item B is more than the marked price of item A by Rs 1250. Find the difference between cost price of A and B.
    A) 250
    B) 350
    C) 150
    D) 450
    E) 550
    View Answer
    Option A
    Explanation
    :
    CP of item A=x => CP of item B= 2650-x
    we know that MP=CP(100+%g)/(100-%d)
    so
    (2650-x)*(120/60) – x* (110/80)= 1250
    x=1200
    hence A=1200
    B= 1450
    Diff=1450-1200=250
  2. Profit percent of item C is multiple of 5, and is more than the profit percent of item A and less than the profit percent of item B. If the marked price of item C is Rs 2,300. Find the discount percent of item C.
    A) 25%
    B) 15%
    C) 5%
    D) 35%
    E) 40%
    View Answer
    Option D
    Explanation
    :
    %P= 15%
    2300=1300 * (115)/(100-d)
    d=35%

 

 

Click here for more Data Interpretation Sets

 

 

 

Related posts

21 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 37 (Missing DI)”

  1. PRADEEP $K$

    mam in question 3 is there any need to calculate x as the ans is coming directly…;))

    1. Suraj

      For any ques there can be many solution. So just see that u get the answer right . Dont get confused by methods

      1. PHENOMENAL

        maam new pattern inequality ka link plzz provide

          1. PHENOMENAL

            Thanx maam

      2. PRADEEP $K$

        sir explain que 5

        1. Suraj

          we have two equations with number of mechanical students same in both the equations taken as A.
          then equate the two equations equal. and find x..

          1. PRADEEP $K$

            but boys of electrical depptt is coming out diffrent…?

          2. Suraj

            ok will check and update

          3. PHENOMENAL

            Ma’am plzz provide monthly current affairs quiz PDF , it will be easy for revision during xam tym

          4. Suraj

            3/4* 21x is for electrical dept

          5. PRADEEP $K$

            okk sir gt it …:))

  2. golden girl

    thanku sir

  3. Sandy

    @mod…charan khan h apke…._/_
    mza aa gya is quiz se…
    9/10
    thnq _/_

  4. Overt

    sir for question three we can just calculate by 3600 or eithout that also na ??

      1. Overt

        ok thankyou sir 🙂

  5. subhain

    suraj sir/shubra maa’m in question 9 if we dont know formula of mp how can we solve then?

    1. If dont know then u will have to take SP in between to solve.
      Learn this formula, it will be useful in questions

      1. subhain

        OK thank you maa’m, i learnt the formula

Leave a Comment