Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 179

  1. If the marked price of the Sofa is Rs.2800 and the Shop offers X % of discount. If he sold at the sofa at Rs.2400, then find the value of X?

    12
    13
    14
    15
    16
    Option C
    2800 * (100 – X)/100 = 2400

    100 – X = 600/7

    X = 100/7

    X = 14.28 %

     

  2. A 72 litres of mixture of water and milk in the ratio of 4: 5. Then adding some amount of water and the volume of the mixture is increased by 88 liters. The quantity of the milk is how much percentage more or less than of water in the final mixture?

    17
    18
    19
    20
    10
    Option A
    Milk = 5/9 * 72 = 40

    Water = 4/9 * 72 = 32

    Added water quantity = 88 – 72 = 16

    Total quantity of water = 16 + 32 = 48

    Required percentage = [(48 – 40)/48] * 100 = 16.67 %

     

  3. The income of Pattu is Rs. 8000 and he spends Rs. 3200 and save the remaining amount. What percent of salary he saves?
    50
    60
    70
    90
    75
    Option B
    Income = 8000

    Expenditure = 3200

    Savings = 8000 – 3200 = 4800

    Required percentage = 4800/8000 * 100 = 60 %

     

  4. The ratio of income of Revathi and Gayathri is 4: 5. The sum of their expenditures is Rs. 40000 and the amount of the savings of Revathi is equal to the expenditure of Gayathri. Find the ratio of their incomes to the sum of their savings?
    2
    1.9
    1.8
    1.7
    1.6
    Option
    Income Expenditure Savings

    R … 4x … y … 4x – y

    G … 5x …. 4x – y …. 5x – (4x – y) = x + y

    Required ratio = (4x + 5x): (4x – y + x + y)

    = > 9x : 5x = 9 : 5

    = > (9/5) = 1.8

     

  5. Ravi and Kavi shared a profit in the ratio of 5: 4. They invested for 7 months and 8 months respectively. Then find the ratio of their investments?

    1.9
    1.6
    1.4
    1.8
    1.6
    Option C
    Investment ratio * Period ratio = Ratio of profit

    Ratio of investment = Ratio of profit / Period ratio

    = > (5 / 7) : (4 / 8)

    = > 10 : 7

    = > (10/7) = 1.428

     

  6. The sum Rs. 12000 invested at same rate of interest in simple and compound interest scheme and the difference between the interests is Rs. 270 for 2 years. Find the rate of interest?
    12
    13
    14
    15
    16
    Option D
    Difference = P * R * R / 100 * 100

    270 = 12000 * R * R / 100 * 100

    Rate of interest = 15%

     

  7. What is the rate of interest on the amount Rs. 20000 invests in the compound interest scheme for 2 years and the amount obtained after 2 years is Rs. 26450?

    15
    16
    17
    18
    19
    Option A
    CA = P * (1 + R/100)n

    26450 = 20000 * (1 + R/100)2

    529/400 = (1 + R/100)2

    23/20 = (100 + R)/100

    115 = 100 + R

    R=15%

     

  8. A plane covered a distance of 2100 km in 14 hours. Ratio of the speed of Helicopter to speed of the Plane is 4: 3. In how much distance will the Helicopter cover in 3 hours?

    300
    400
    500
    600
    700
    Option D
    Speed of P = 2100/14 = 150 kmph

    Speed of H = 4/3 * 150 = 200 kmph

    Distance covered by H = 200 * 3 = 600 km

     

  9. A man rides a bicycle at the speed of 20 kmph and reaches the office at 15 minutes late. If he increases his speed by 5 kmph and reaches the office in time, then what is the distance between house and office?

    10
    15
    20
    25
    30
    Option D
    Distance = (20 * 25 * 15/60)/5

    = 25 km

     

  10. The length of train X is 600 m . And it crosses train Y running in opposite direction in 36 seconds and train X also crosses a man standing in a platform in 36 seconds. What is the speed of train Y if the length of train Y is half of train X?

    10
    20
    30
    40
    50
    Option C
    Speed of train X = 600/36 * 18/5

    = 60 kmph

    (Speed of train Y + 60) * 5/18 = 900/36

    Speed of train Y= 30 kmph

     

  11. What is the speed of the train if train crosses a lamp post in 18 seconds and crosses 125 m long tunnel in 36 seconds.
    23
    24
    25
    26
    27
    Option C
    Length of train = x

    Speed of train = y

    x = y * 5/18 * 18

    x = 5y

    (x + 125) = y * 5/18 * 36

    x + 125 = 10y

    5y + 125 = 10y

    y = 25 kmph

     

  12. Pipe 1 can fill the tank in 20 hours and ratio of the efficiency of pipe 2 to B is 3: 2. Pipe 2 and pipe 3 together can fill the tank in 15 hours. In how many hour pipe 1, 2 and pipe 3 together can fill the tank?

    15
    10
    12
    14
    16
    Option B
    1 = 1/20

    2 = 3/2 * 20 = 30 hours

    2 + 3 = 1/15

    C = 1/15 – 1/30

    C = 1/30

    1 + 2 + 3 = 1/20 + 1/30 + 1/30

    = (3 + 2 + 2)/60

    = 7/60

    Required time = 60/7 hours

    From quantity II,

    Required time = 1/30 + 1/15

    = 3/30 = 1/10

    = 10 hours

     

  13. Cistern A can fill the tank in 30 hours and Cistern B can fill the tank in 15 hours. In what time will the tank is completely fill, if both the cisters are opened together?

    5
    10
    15
    20
    25
    Option B
    Required time = 1/30 + 1/15

    = 3/30 = 1/10

    = 10 hours

     

  14. Ratio of the ages of kanish and kannan is 4: 5 and after 4 years the age of ramesh is 22 years. If the average ages of three of them is 15 years, then what is the present age of Kannan?

    15
    20
    25
    30
    35
    Option A
    Ramesh’s present age = 22 – 4 = 18 years

    9x + 18 = 15 * 3

    9x = 27

    x = 3 years

    Kannan’s present age = 5 * 3 = 15 years

     

  15. If the sum of the ages of two brothers is 45 years and the ratio of the ages of 1 to 2 after 21 years is 17: 12, then what is the present age of 2?

    15
    16
    17
    18
    19
    Option A
    1 + 2 = 45

    Sum of the ages of 1 and 2 after 21 years = 45 + 21 + 21 = 87 years

    2s age after 21 years = 12/29 * 87 = 36 years

    2’s present age = 36 – 21 = 15 years

     

Related posts

Leave a Comment