Quantitative Aptitude: Number Series for IBPS PO Prelims – Set 48

Directions: The following series are based on a specific pattern. Find the next number following the pattern.

  1. 5, 28, 162, 805, 3216, ?
    A) 8972
    B) 9791
    C) 8276
    D) 8678
    E) 9645
    View Answer
      Option E
    Explanation
    :
    5 * 7 – 7 = 28
    28* 6 – 6 = 162
    162 * 5 – 5 = 805
    805 * 4 – 4 = 3216
    3216 * 3 – 3 = 9645
  2. 5.5, 7, 10, 16, 28, ?
    A) 101
    B) 52
    C) 45
    D) 74
    E) 93
    View Answer
      Option B
    Explanation
    :
    9 + 1.5 = 7
    7 + 2*1.5 = 10
    10 + 4*1.5 = 16
    16 + 8*1.5 = 28
    28 + 16* 1.5 = 52
  3. 13, 301, 445, 517, 553, ?
    A) 580
    B) 571
    C) 652
    D) 632
    E) 582
    View Answer
      Option B
    Explanation
    :
    13 + 288 = 301
    301 + 144 = 445
    445 + 72 = 517
    517 + 36 = 553
    553 +18 = 571
  4. 4, 6, 6, 30, 100, ?
    A) 205
    B) 315
    C) 475
    D) 530
    E) 685
    View Answer
      Option D
    Explanation
    :
    4 * 1 + 1*2 = 6
    6*2  – 2*3 = 6
    6 * 3 + 3*4 = 30
    30*4 – 4*5 = 100
    100*5 + 5*6 = 530
  5. 5, 11, 29, 83, 245, ?
    A) 535
    B) 731
    C) 615
    D) 602
    E) 533
    View Answer
      Option B
    Explanation
    :
    5 + 6 = 11
    11 + 3 *6 = 29
    29 + 3 *18 = 83
    83 + 3 * 54 = 245
    245 + 3 * 162 = 731
  6. 1.2, 2.7, 2.2, 3.7, 3.2, ?
    A) 4.3
    B) 4.7
    C) 3.9
    D) 5.1
    E) 4.8
    View Answer
      Option B
    Explanation
    :
    1.2 + 1.5 = 2.7
    2.7 – 0.5 = 2.2
    2.2 + 1.5 = 3.7
    3.7 – 0.5 = 3.2
    3.2 + 1.5 = 4.7
  7. 6, 4, 5, 11, 39, ?
    A) 189
    B) 128
    C) 168
    D) 155
    E) 180
    View Answer
      Option A
    Explanation
    :
    6 × 1 – 2 = 4
    4 × 2 – 3 = 5
    5 × 3 – 4 = 11
    11 × 4 – 5 =39
    39 × 5 – 6 =189
  8. 4008, 1335, 444, 147, 48, ?
    A) 21
    B) 24
    C) 15
    D) 34
    E) 11
    View Answer
      Option C
    Explanation
    :
    4008/3 – 1 = 1335
    1335/3 – 1 = 444
    444/3 – 1 = 147
    147/3 – 1 = 48
    48/3 – 1 = 15
  9. 5, 6, 16, 57, 244, ?
    A) 1267
    B) 1256
    C) 1389
    D) 1245
    E) 1370
    View Answer
      Option D
    Explanation
    :
    5 × 1 + 1 ²= 6
    6 × 2 + 2² = 16
    16 × 3 + 3² = 57
    57 × 4 + 4² = 244
    244 × 5 + 5²= 1245
     
  10. 5, 30, 6, 24, 8, ?
    A) 12
    B) 32
    C) 24
    D) 18
    E) 16
    View Answer
      Option E
    Explanation
    :
    5 × 6 = 30
    30/5 = 6
    6 × 4 = 24
    24/3 = 8
    8 × 2 = 16 

Click here for more Number Series Questions

 

 

Related posts

9 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Number Series for IBPS PO Prelims – Set 48”

  1. सिंदबाद

    hank u

  2. the walking dead

    8-10:)

Leave a Comment