Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 132

Directions (1-5): Study the following information carefully and answer the questions given below.

Three rooms 1, 2 and 3 consume some units by using AC, fridge and other appliances.
Room 1: AC0 consumes 120 units which is 20% more than the other appliances. A total unit consumed by AC, fridge and other appliances is 300 units.
Room 2: Number of units consumed by AC is half the number of units consumed by fridge in room 1. Number of units consumed by fridge is half the number of units consumed by AC in room 1. Total number of units consumed by AC, fridge and other appliances is 250 units.
room 3: AC consumes 60 units. Average number of units consumed by AC, fridge and other appliances is 100 units. Ratio of the number of units consumed by fridge to other appliances is 1: 2.

  1. What is the difference between the total units consumed by AC in all the three rooms together and the total units consumed by fridge in all the three rooms together?
    0
    1
    2
    3
    4
    Option A
    Room AC fridge other appliances
    1 ….. 120 …… 80( 300 –( 120+100) …… 100 ( 120/120 *100)
    2 …… 40 ( 80/2) ….. 60( 120/2) …… 150 ( 250-( 60+40)
    3 ……. 60 ……. 80 ( 300-60)*1/3 160 ( 300-60)*2/3

    Required difference = (120+40+60) – (80+60+80)
    = 220 – 220 = 0

     

  2. 2) Number of units consumed by AC in roomB is what percentage of the number of units consumed by other appliances in roomC?
    15%
    25%
    35%
    45%
    55%
    Option B
    Required percentage = 40/160*100 = 25%

     

  3. 3) What is the ratio between the number of units consumed by other appliances in room B and roomC?
    15:1
    25:16
    35:16
    15:26
    15:16
    Option E
    Required ratio = 150: 160= 15:16

     

  4. 4) Find the difference between the average units consumed by AC in all the three rooms together and the average units consumed by other appliances in all the three rooms together
    63.33%
    83.33%
    73.33%
    43.33%
    53.33%
    Option A
    Required difference = [(100+150+160)/3- (120+40+60)/3]= 410/3 – 220/3 = 190/3 = 63.33%

     

  5. 5) Number of units consumed by fridge in roomA is what percentage more/less than the number of units consumed by AC in roomB?
    45%
    60%
    80%
    100%
    90%
    Option D
    Required percentage = (80-40)/40*100 = 100%

     

  6. Directions (6-9): Study the following information carefully and answer the questions given below.

    Myntra selling pants which is available in 3 types i.e., jeans, cotton, and synthetic. The pants are sold in three-time slots i.e., 4 am- 5 am, 7 am – 8 am and 10 am-11 am. The price per pant for the jeans, cotton and synthetic type is Rs. 400, Rs. 450 and Rs. 500 . And the total number of pants of all types sold in all three timings in a day is 16000.

    4 am-5 am: 15% of the pants are sold in this time slot. The ratio of the number of cotton type pant sold to the number of jeans type pant sold is 7:2. The number of synthetic type pants sold is 600 hence the number of jeans type pants sold is (A) times the number of synthetic type pants sold. The total revenue generated by the jeans type and cotton type pant is Rs. (B) lakh.

    7 am – 8 am: The number of pants sold in this time slot is 225% more than the number of pants sold from 4 am-5 am. The number of synthetic type pants sold is 25% more than the number of jeans type pants sold and the number of cotton pants sold is 11/5th of the number of synthetic pants sold. The revenue generated by selling jeans type pants is (C) % less than the revenue generated by selling synthetic type pants.

    10 am-11 am: The remaining pants are sold in this time slot and the ratio of the number of jeans, cotton and synthetic pants sold is 8:15:6 respectively. The ratio of revenue generated by selling jeans type pants to the revenue generated by selling synthetic type pants is (D).

  7. What will come at the place of ‘A’?
    1/3
    2/3
    4/3
    5/3
    6/5
    Option B
    4am-5am:
    Total number of pants sold = 16000*(15/100) = 2400
    The sum of the number of a jeans and cotton-type pant sold = 2400-600 = 1800
    Number of cotton type pant sold = 1800*(7/9) = 1400
    Number of jeans type pant sold = 1800-1400 = 400
    Number of jeans type pants sold = (2/3)*600 = 400
    Hence the number of jeans type pants sold is (2/3) (A) times the number of synthetic type pants sold.

     

  8. What will come at the place of ‘B’?
    8.3lakh
    5.3lakh
    7.9lakh
    6.4lakh
    4.5 lakh
    Option C
    4am-5am:
    Total number of pants sold = 16000*(15/100) = 2400
    The sum of the number of jeans and cotton type pant sold = 2400-600 = 1800
    Number of cotton type pant sold = 1800*(7/9) = 1400
    Number of jeans type pant sold = 1800-1400 = 400
    Number of jeans type pants sold = (2/3)*600 = 400
    Hence the number of jeans type pant sold is (2/3) (A) times the number of synthetic type pant sold.
    Revenue generated by selling jeans type and cotton type pants = 400*400 + 450*1400 = 160000 + 630000 = 790000 = 7.9lakh (B)

     

  9. What will come at the place of ‘C’?
    32%
    36%
    44%
    56%
    78%
    Option B
    7am – 8am:
    The number of pants sold = 2400*(100 +225)/100) = 2400*(325/100) = 7800
    Let the number of jeans type pant sold = 100x and the number of synthetic type pant sold = 100x*(100+25/100) = 100*(125/100) = 125x
    The number of cotton type pant sold = 125x*(11/5) = 275x
    100x+125x+275x = 7800
    500x = 7800
    x = 15.6
    Number of jeans type pants sold = 100x = 100*15.6 = 1560
    Revenue generated by selling jeans type pants = 1560*400 = 624000
    Number of synthetic type pants sold = 125x = 125*15.6 = 1950
    Revenue generated by selling synthetic type pants = 1950*500 = 975000
    Number of cotton type pants sold = 275x = 275*15.6 = 4290
    Required percentage = {(975000-624000)/975000}*100 = (351000/975000)*100 = 36% (C)

     

  10. What will come at the place of ‘D’?
    11:15
    12:15
    16:15
    13:17
    22:16
    Option C
    10 am-11 am:
    The number of pants sold = 16000-(2400+7800) = 16000-10200 = 5800
    Number of jeans type pants sold = 5800*(8/29) = 1600
    Revenue generated by selling jeans type pant sold = 1600*400 = 640000
    Number of cotton type pants sold = 5800*(15/29) = 3000
    Revenue generated by selling cotton type pants = 3000*450 = 1350000
    Number of synthetic type pants sold = 5800*(6/29) = 1200
    Revenue generated by selling synthetic type pants = 1200*500 = 600000
    Required ratio = (640000/600000) =16:15 (D)

     

Related posts

Leave a Comment