Quantitative Aptitude: Number Series Set 101

Directions(1-5): Find the missing term ‘?’ of the following series.

  1. 3, 4, 9, 28, ?, 566
    124
    100
    115
    127
    113
    Option E
    *1+1
    *2+1
    *3+1
    *4+1
    *5+1
    ? = 113

     

  2. 418, 208, 102, 48, ?, 5
    10
    15
    25
    20
    30
    Option D
    *2+2
    *2+4
    *2+6
    *2+8
    *2+10
    ? = 20

     

  3. 180, 191, 193, 203, 206, ?
    200
    215
    226
    212
    202
    Option B
    +11,+2,+10,+3,+9
    ? = 215

     

  4. 153, 155, 160, 170, 187, ?
    213
    200
    218
    225
    220
    Option A
    Double difference
    ? = 213

     

  5. 3, 1.5, 1.5, 3, 12, 96, ?
    1551
    1536
    1524
    1550
    1500
    Option B
    *0.5,*1,*2,*4, *8, *16
    ? = 1536

     


  6. Directions(6-10):
    Find the wrong number of the following series.

  7. 957, 597, 360, 237, 123, 110, 9
    597
    123
    110
    9
    360
    Option C
    Wrong number = 110
    957 – 597 = 360
    597 – 360 = 237
    360 – 237 = 123
    237 – 123 = 114
    123 – 114 = 9
    There should be 114 in place of 110.

     

  8. 19, 380, 669, 840, 959, 1008, 1033
    19
    380
    840
    959
    1033
    Option
    Wrong number = 840
    19 + (19)² = 19 + 361 = 380
    380 + (17)² = 380 + 289 = 669
    669 + (13)² = 669 + 169 = 838
    838 + (11)² = 838 + 121 = 959
    959 + (7)² = 959 + 49 = 1008
    1008 + (5)² = 1008 + 25 = 1033
    There should be 838 in place of 840.

     

  9. 1487, 1170, 928, 803, 739, 712, 704
    1170
    739
    704
    803
    928
    Option A
    Wrong number = 1170
    1487 – (7)³ = 1487 – 343 = 1144
    1144 – (6)³ = 1144 – 216 = 928
    928 – (5)³ = 928 – 125 = 803
    803 – (4)³ = 803 – 64 = 739
    739 – (3)³ = 739 – 27 = 712
    712 – (2)³ = 712 – 8 = 704
    There should be 1144 in place of 1170.

     

  10. 6, 18, 36, 144, 720, 4320, 30240
    720
    6
    4320
    18
    36
    Option D
    Wrong number = 18
    6 × 2 = 12
    12 × 3 = 36
    36 × 4 = 144
    144 × 5 = 720
    720 × 6 = 4320
    4320 × 7 = 30240
    There should be 12 in place of 18.

     

  11. 1764, 1681, 1597, 1521, 1444, 1369, 1296
    1764
    1444
    1597
    1369
    1296
    Option C
    Wrong number = 1597
    1764 – 83 = 1681
    1681 – 81 = 1600
    1600 – 79 = 1521
    1521 – 77 = 1444
    1444 – 75 = 1369
    1369 – 73 = 1296
    There should be 1600 in place of 1597.

     


Related posts

Leave a Comment