Quantitative Aptitude: Number Series Set 28

Directions: The following series are based on a specific pattern. Find the number that will come in place of question mark (?).

  1. 0, 3, 17, 50, 110, ?
    A) 115
    B) 205
    C) 239
    D) 188
    E) 252
    View Answer
     Option B
    Pattern: 
    0 + 1 × 3 = 3
    3 + 2 × 7 = 17
    17 + 3 × 11 = 50
    50 + 4 × 15 = 110
    110 + 5 × 19 = 205
  2. 1, 2, 6, 21, ?, 445 
    A) 88
    B) 153
    C) 99
    D) 123
    E) 141
    View Answer
     Option A
    Pattern:  
    1 × 1 + 1 = 2
    2 × 2 + 2  = 6
    6 × 3 + 3  = 21
    21 × 4 + 4 =  88
    88 × 5 + 5  = 445
  3. 2, 8, 44, 288, 2344, ?
    A) 24300
    B) 23500
    C) 22400
    D) 23900
    E) None of these
    View Answer
     Option B
    Pattern: 
    2 × 2 + 2 × 2 = 8
    8 × 4 + 4 × 3 = 44
    44 × 6 + 6 × 4 = 288
    288 × 8 + 8 × 5 = 2344
    2344 × 10 + 10 × 6 = 23500
  4. 10, 10, 16, 31, ?, 184
    A) 76
    B) 94
    C) 85
    D) 70
    E) 106
    View Answer
     Option D
    Pattern: 
    10 × 0.5 + 5  = 10
    10 × 1 + 6  = 16
    16 × 1.5 + 7  = 31
    31 × 2 + 8  = 70
    70 × 2.5 + 9 = 184
  5. 120, 60, 40, 30, 24, ?
    A) 20
    B) 18
    C) 15
    D) 22
    E) 21
    View Answer
     Option A
    Pattern: 
    120 × (1/2) =  60
    60 × (2/3) = 40
    40 × (3/4) =30
    30 × (4/5) = 24
    24 × (5/6) = 20
  6. 8, 24, 45, 81, ?, 238
    A) 173
    B) 131
    C) 128
    D) 142
    E) 195
    View Answer
     Option D
    Pattern: 
    8 + 16 = 24
    24+ 21 (= 16 + 1 × 5) = 45
    45 + 36 (=21 + 3 × 5) = 81
    81 + 61 (=36 + 5 × 5) = 142
    142 + 96 (=61 + 7 × 5) = 238
  7. 5, 30, 6, 24, 8, ?
    A) 18
    B) 16
    C) 20
    D) 13
    E) 15
    View Answer
     Option B
    Pattern: 
    5 × 6 = 30
    30/5 = 6
    6 × 4 = 24
    24/3 = 8
    8 × 2 = 16
  8. 16, 16, 24, 60, 270, ?
    A) 2735
    B) 2295
    C) 2315
    D) 2405
    E) 2455
    View Answer
     Option B
    Pattern:
    16 × 1 = 16
    16 × 1.5 (1+0.5) = 24
    24 × 2.5 (1.5+1) = 60
    60 × 4.5 (2.5+2) = 270
    270× 8.5 (4.5+4) = 2295
  9. 95, 112, 78, 129, 61, ?
    A) 146
    B) 121
    C) 164
    D) 150
    E) 184
    View Answer
     Option A
    Pattern: 
    95 + 1 × 17 = 112
    112 – 2 × 17  = 78
    78 + 3 × 17  = 129
    129 – 4 × 17  = 61
    61 + 5 × 17  = 146
  10. 21, 10, 9, 12, 22, ?
    A) 52.5
    B) 71.5
    C) 64.5
    D) 80.5
    E) 92.5
    View Answer
     Option A
    Pattern: 
    21 × 0.5 – 0.5  = 10
    10 × 1 – 1  = 9
    9 × 1.5 – 1.5  = 12
    12 × 2 – 2  = 22
    22 × 2.5 – 2.5  = 52.5

Click here for more Number Series Questions

 

 

Related posts