Quantitative Aptitude: Number Series Set 8

Directions: What will come in place of (?) in following series following a certain pattern?

  1. 4, 9, 23, 74, 301, ?
    A) 1946
    B) 1436
    C) 1510
    D) 1481
    E) 1741
    View Answer
    Option C
    Pattern:

    4 × 1 + 5 = 9,
    9 × 2 + 5 = 23,
    23 × 3 + 5 = 74,
    74 × 4 + 5 = 301,
    301 × 5 + 5 = 1510,
  2. 5, 9, 25, 61, 125, ?
    A) 179
    B) 225
    C) 266
    D) 290
    E) 168
    View Answer
    Option B
    Pattern:

    5 + 22 = 9,
    9 + 42 = 25,
    25 + 62 = 61,
    61 + 82 = 125,
    125 + 102 = 225,
  3. 6, 14, 32, 72, 160, ?
    A) 329
    B) 320
    C) 321
    D) 352
    E) 344
    View Answer
    Option D
    Pattern:

    6 × 2 + 2 = 14,
    14 × 2 + 4 = 32,
    32 × 2 + 8 = 72,
    72 × 2 + 16 = 160,
    160 × 2 + 32 = 352,
  4. 13, 6, 5, 6, 10, ?
    A) 22.5
    B) 31.6
    C) 45.2
    D) 32.5
    E) 33.2
    View Answer
    Option A
    Pattern:

    13 × 0.5 – 0.5 = 6,
    6 × 1 – 1 = 5,
    5 × 1.5 – 1.5 = 6,
    6 × 2 – 2 = 10,
    10 × 2.5 – 2.5 = 22.5
  5. 7, 9, 21, 67, 273, ?
    A) 1367
    B) 1234
    C) 1413
    D) 1371
    E) 1218
    View Answer
    Option D
    Pattern:

    7×1 + 2 = 9,
    9×2 + 3 = 21,
    21×3 + 4 = 67,
    67×4 + 5 = 273,
    273×5 + 6 = 1371
  6. 8, 10, 17, 34, 66, ?
    A) 157
    B) 176
    C) 199
    D) 175
    E) 118
    View Answer
    Option E
    Pattern:

  7. 5, 14, 11, 32, 29, ?
    A) 57
    B) 86
    C) 45
    D) 78
    E) 92
    View Answer
    Option B
    Pattern:

    5 × 3 – 1 = 14,
    14 × 1 – 3 = 11,
    11 × 3 – 1 = 32,
    32 × 1 – 3 = 29,
    29 × 3 – 1 = 86
  8. 27, 34, 51, 62, 83, ?
    A) 99
    B) 102
    C) 111
    D) 98
    E) 144
    View Answer
    Option D
    Pattern:

    52 + 2, 62 – 2, 72 + 2, 82 – 2,
    92 + 2, 102 – 2
  9. 3, 13, 35, 113, ?, 2301
    A) 335
    B) 427
    C) 459
    D) 531
    E) 643
    View Answer
    Option C
    Pattern:

    3 × 1 + 10 = 13,
    13 × 2 + 9 = 35,
    35 × 3 + 8 = 113,
    113 × 4 + 7 = 459,
    459 × 5 + 6 = 2301
  10. 1, 2, 5, 16, ?, 632
    A) 76
    B) 107
    C) 123
    D) 98
    E) 121
    View Answer
    Option A
    Pattern:

    1 × 0.5 + 1.5 = 2,
    2 × 1 + 3 = 5,
    5 × 2 + 6 = 16,
    16 × 4 + 12 = 98,
    76 × 8 + 24 = 632

Related posts

2 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Number Series Set 8”

  1. sachin shukla@ my turn 2017

    ty

Leave a Comment