Quantitative Aptitude: Number Series Set 80

Directions(1-10): In each of the following number series given, one particular number is wrong. Find out that wrong number in each series.

  1. 2, 3, 10, 39, 172, 884, 5346
    884
    3
    172
    39
    5346
    Option A
    wrong=884
    2*1+1=3
    3*2+4=10
    10*3+9=39
    39*4+16=172
    172*5+25=885
    885*6+36=5346

     

  2. 7, 9, 16, 25, 41, 65, 107, 173
    16
    7
    9
    41
    65
    Option E
    Wrong = 65
    7+9=16
    9+16=25
    16+25=41
    25+41=66
    41+66=107
    107+66=173

     

  3. 3, 5, 7, 25, 95, 840
    3
    25
    7
    840
    95
    Option D
    wrong= 480
    3*1+2=5
    5*2-3=7
    7*3+4=25
    25*4-5=95
    95*5+6=841

     

  4. 9, 14, 38, 130, 536, 2705
    14
    130
    9
    38
    536
    Option B
    wrong=130
    9*1+5=14
    14*2+10=38
    38*3+15=129
    129*4+20=536
    536*5+25=2705

     

  5. 2, 2, 5, 9, 22, 60
    2
    9
    60
    5
    22
    Option D
    wrong= 5
    2*0.5+1=2
    2*1+2=4
    4*1.5+3=9
    9*2+4=22
    22*2.5+5=60

     

  6. 32,25.6,20.48,16.384,13.1072,12.48576
    20.48
    16.384
    12.48576
    25.6
    32
    Option C
    wrong= 12.48576
    32*0.8=25.6
    25.6*0.8=20.48
    20.48*0.8=16.384
    16.384*0.8=13.1072
    13.1072*0.8=10.48576

     

  7. 13860, 6930, 2312, 462, 66, 6
    66
    2312
    6
    6930
    13860
    Option B
    wrong =2320
    13860/2=6930
    6930/3=2310
    2310/5=462
    462/7=66
    66/11=6

     

  8. 10, 15, 22.5, 33.75, 50.225, 75.9375
    50.225
    15
    10
    33.75
    75.9375
    Option A
    wrong= 40.625
    10*1.5=15
    15*1.5=22.5
    22.5*1.5=33.75
    33.75*1.5=50.625
    50.625*1.5=75.9375

     

  9. 120, 245, 460, 804, 1316, 2045
    1316
    2045
    120
    460
    245
    Option D
    wrong=460
    120+5^3 = 120+125=245
    425+6^3 = 425+216=461
    461+7^3 = 460+343=804
    804+8^3 = 804+512=1316
    1316+9^3 = 1316+729=2045

     

  10. 67, 90, 192, 417, 817, 1442
    417
    817
    90
    1442
    192
    Option C
    wrong =90
    67 + (25*1) = 92
    92 + (25*4)=192
    192+(25*9)=417
    417+(25*16)=817
    817+(25*25)=1442

     


Related posts

Leave a Comment