Quantitative Aptitude: Number Series Set 94

Directions(1-10): Find the next number ‘?’ of the following series.

  1. 3, 100, 297, 594, 991, (?)
    1488
    1635
    1526
    1412
    1330
    Option A
    3 + 97 = 100
    100 + 197 = 297
    297 + 297 = 594
    594 + 397 = 991
    991 + 497 = 1488

     

  2. 1, 7, 49, 343, (?)
    2651
    2250
    2401
    2112
    2000
    Option C

    1 × 7 = 7
    7 × 7 = 49
    49 × 7 = 343
    343 × 7 = 2401

     

  3. 13, 25, 61, 121, 205, (?)
    295
    300
    310
    290
    313
    Option E
    343 × 7 = 2401
    13 + 1 × 12 = 13 + 12 = 25
    25 + 3 × 12 = 25 + 36 = 61
    61 + 5 × 12 = 61 + 60 = 121
    121 + 7 × 12 = 121 + 84 = 205
    205 + 9 × 12 = 205 + 108 = 313

     

  4. 656, 352, 200, 124, 86, (?)
    70
    56
    60
    67
    74
    Option D

    656/2 + 24 = 328 + 24 = 352
    352/2 + 24 = 176 + 24 = 200
    200/2 + 24 = 100 + 24 = 124
    124/2 + 24 = 62 + 24 = 86
    86/2 + 24 = 43 + 24 = 67

     

  5. 454, 472, 445, 463, 436, (?)
    444
    420
    433
    468
    454
    Option E
    454 + 18 = 472
    472 – 27 = 445
    445 + 18 = 463
    463 – 27 = 436
    436 + 18 = 454

     

  6. 12, 18, 36, 102, 360, (?)
    1440
    1478
    1340
    1386
    1550
    Option D
    12 × 4 – 30 = 48 – 30 = 18
    18 × 4 – 36 = 72 – 36 = 36
    36 × 4 – 42 = 144 – 42 = 102
    102 × 4 – 48 = 408 – 48 = 360
    360 × 4 – 54 = 1440 – 54 = 1386

     

  7. 123, 277, 459, 669, 907, ?
    1342
    1220
    1448
    1527
    1173
    Option E
    123 + 11 × 14 = 123 + 154 = 277
    277 + 13 × 14 = 277 + 182 = 459
    459 + 15 × 14 = 459 + 210 = 669
    669+ 17 × 14 = 669 + 238 = 907
    907 + 19 × 14 = 907 + 266 = 1173

     

  8. 36, 154, 232, 278, 300, ?
    300
    312
    306
    298
    316
    Option C
    154 – 36 = 118
    232 – 154 = 78
    278 – 232 = 46
    300 – 278 = 22
    ? – 300 = 6
    ? = 306

     

  9. 24, 536, 487, 703, 678, ?
    730
    700
    742
    784
    766
    Option C
    24 + 8^3 = 24 + 512 = 536
    536 – 7^2 = 536 – 49 = 487
    487 + 6^3 = 487 + 216 = 703
    703 – 5^2 = 703 – 25 = 678
    678 + 4^3 = 678 + 64 = 742

     

  10. 224, 576, 752, 840, 884, ?
    900
    856
    745
    906
    840
    Option D
    576 – 224 = 352
    752 – 576 = 176
    840 – 752 = 88
    884 – 840 = 44
    ? = 884 + 22 = 906

     


Related posts

Leave a Comment