Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 183

  1. The shopkeeper sold TV table for Rs. 2000 and incurred a loss. Had he sold the item for Rs. 3600, his gain would have been equal to three times of the amount of loss that he incurred. At what price should he sell the article to gain 20 %?

    Rs. 4000
    Rs. 2340
    Rs.1880
    Rs. 2890
    Rs. 2880
    Option E
    Loss = C.P – 2000

    Profit = 3600 – C.P

    Profit = 3*Loss

    3600 – C.P = 3 * [C.P – 2000]

    3600 – C.P = 3C.P – 6000

    9600 = 4C.P

    C.P = 9600/4 = Rs. 2400

    SP = 2400 * (120/100) = Rs. 2880

     

  2. The sum of lengths of two express trains X and Y is 640 m. The speed of train X to that of train Y is in the ratio of 3 : 4. The time taken by train X and train Y to cross a pole is in the ratio of 4 : 5. Find the difference between the length of train X to that of Y?

    150 m
    160 m
    120 m
    130 m
    140 m
    Option B
    Let the length of train X be x m,

    So, the length of train Y = 640 – x

    The speed of train X to that of train Y is in the ratio = 3 : 4 (3y, 4y)

    Time = Length of train / Speed

    4 = x / 3y

    x = 12y -> (1)

    (640 – x) / 4y = 5

    640 – x = 20y

    640 – 12y = 20y

    640 = 32y

    y = 20

    The length of train x = x = 12 * 20 = 240 m

    The length of train Y = 640 – x = 640 – 240 = 400 m

    Required difference = 400 – 240 = 160 m

     

  3. In still water the boat speed is 36 km/hr and the speed of stream is 12 km/hr. The time taken by boat to travel from X to Y downstream is 3 ½ hours less to travel from Y to Z upstream. If the distance between X to Y is 24 km more than the distance between Y to Z, then find the distance between X to Y?

    200 km
    216 km
    234 km
    116 km
    316 km
    Option B
    The speed of downstream = 36 + 12 = 48 km/hr

    The speed of upstream = 36 – 12 = 24 km/hr

    Let the distance between Y to Z be x km,

    The distance between X to Y = (x + 24) km

    Given,

    x / 24 – (x + 24) / 48 = 7/2

    (2x – x – 24) / 48 = 7/2

    x – 24 = 168

    x = 192

    The distance between X to Y = x + 24 = 192 + 24 = 216 km

     

  4. Man 1 and 2 are 585 km away and both of them start moving towards each other at the same time. After some time when 1 has travelled 360 km he meets 2. What is the ratio of the speed of 1 to that of 2?

    8 : 11
    7 : 5
    8 : 9
    4 : 5
    8 : 5
    Option E
    Distance travelled by 1 when he met = 360 km

    Distance travelled by 2 when he met = 585 – 360 = 225 km

    The ratio of the speed of 1 to that of 2

    = > 360 : 225

    = > 8 : 5

     

  5. Juice and water in a jar contains 32 liters Juice and 10 liters water. X liter of Juice and X liter of water is added to a new mixture. If 40 % of new mixture is 24 liters, then find the value of X (In liters)?

    5
    6
    7
    8
    9
    Option E
    40/100) * New mixture = 24

    New mixture = 24 * (5/2) = 60 liters

    Given,

    32 + X + 10 + X = 60

    42 + 2X = 60

    2X = 18

    X = 9

     

  6. Directions (6-10): Following Radar graph shows the total number of Tulips in 5 different boxes and the blue Tulips in them.


    Blue line—–> total tulips
    Red line——> blue tulips

  7. Find the difference between the average number of Tulips in the box A, B and C to the average number of Tulips other than the blue colour in the box B, D and E.
    25
    26
    27
    28
    29
    Option A
    Number of Tulips other than the blue colour in the box,
    B = 40 – 10 = 30
    D = 75 – 45 = 30
    E = 30 – 15 = 15
    The average = (30 + 30 + 15)/3 = 25
    Average number of Tulips in the box A, B and C =(60 + 40 + 50)/3 = 50
    Required difference = 50 – 25 = 25

     

  8. Find the ratio of sum of Red color Tulips in A and D together to the pink color Tulips in same boxes, if the boxes have only three color Tulips and the ratio of pink and red color Tulips in the boxes A and D is 13: 7 and 4: 11 respectively.
    8: 17
    18: 37
    10: 17
    18: 10
    18: 17
    Option E
    Box A:
    Red + Pink = 60 – 20 = 40
    Red = (40/20) * 7 = 14
    Pink = (40/20) * 13 = 26
    Box D:
    Red + Pink = 75 – 45 = 30
    Red = (30/15) * 11 = 22
    Pink = (30/15) * 4 = 8
    Required ratio = (14 + 22): (26 + 8)
    = 18: 17

     

  9. The boxes have only three color Tulips. The red color Tulips in the boxes B and C is what percentage of number of blue Tulips in the box D, if the grey and red color Tulips in the box B and C is in the ratio 3: 2 and 4: 3 respectively?
    20
    40
    60
    80
    85
    Option C
    Number of Tulips other than the blue colour in the box,
    B = 40 – 10 = 30
    Red Tulips in B = (30/5) * 2 = 12
    C = 50 – 15 = 35
    Red Tulips in C = (35/7) * 3 = 15
    Required percentage = [(12 + 15)/45] * 100 = 60%

     

  10. The boxes have only three color Tulips. If the ratio of yellow color Tulips and pink color Tulips in the boxes is 3: 2, find the average difference between them.
    6
    7
    8
    9
    4
    Option A
    Number of Tulips other than the blue colour in the box,
    A = 60 – 20 = 40
    B = 40 – 10 = 30
    C = 50 – 15 = 35
    D = 75 – 45 = 30
    E = 30 – 15 = 15
    The sum = 40 + 30 + 35 + 30 + 15 = 150
    The ratio of yellow color Tulips and pink color Tulips in the boxes = 3: 2
    Yellow color Tulips = (150/5) * 3 = 90
    Pink color Tulips = (150/5) * 2 = 60
    Required difference = (90/5)- (60/5) = 30/5 = 6

     

  11. Total number of blue Tulips in all the boxes together is approximately what percentage of total Tulips in all the boxes together?
    40%
    30%
    45%
    20%
    25%
    Option A
    Required % = [(20 + 10 + 15 + 45 + 15)/(60 + 40 + 50 + 75 + 30)] * 100
    = (105/255) * 100
    = 40%

     

Related posts

Leave a Comment