# Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 235

1. 6 men or 8 women or 3 boys completed certain work in a day is equal. Find in how many days a man and a boy can complete the three-fourth of same work together ?
2 days
3 days
5 days
6 days
1.5 days
Option E
Let total work = 48
6 men = 8men = 3 boys
efficiency of a man = 48/6 = 8
efficiency of a woman = 48/8 = 6
efficiency of a boy = 48/3 = 16
days require = 48/(16 + 8) * 3/4 = 1.5 days

2. A sum becomes rs.9280 in 6 years and becomes rs.10440 in 8 days at the same rate on simple interest. Find compound interest earned in 2 years on rs.6000 at same rate of interest ?
1520
1840
2540
1340
1260
Option E
SI for 2 years = 10440 – 9280 = 1160
SI for 6 years = 1160/2 * 6 = 3480
sum = 9280 – 3480 = 5800
rate interest = 3480/(5800 * 6) *100 = 10%
CI for 2 years = 10 + 10 + 10 * 10/100 = 21%
CI = 6000 * 21/100 = 1260

3. A bat was sold at rs,1260 after giving 30% discount on market price. If discount was not given, then he would have earned 50% profit. Find cost price of bat ?
1400
1280
1800
1200
1440
Option D
Market price of bat = 1260/70 * 100 = 1800
CP = 1800/150 * 100 = 1200

4. Two trains travel from Mumbai to Bangalore and Bangalore to Mumbai in 10 hours and 12 hours respectively. Both trains started simultaneously at 8 am and the train started from Mumbai met with accident at 12 pm. Find percentage reduction in speed of train started from Mumbai, if they meet each other at 2 pm, assume there is no loss of time in accident ?
30%
48%
50%
42%
20%
Option C
Ratio of speed is inversely proportional to time taken if distance is constant.
Let speed of Mumbai to Bangalore travelling train = 6x km/hr
speed of Bangalore to Mumbai travelling train = 5x km/hr
Let total distance = 60x km
let speed of train after accident = y km/hr
60x = 4 (6x + 5x) + 2 (y + 5x)
y = 3x km/hr
reduction in speed = 6x – 3x/6x * 100 = 50%

5. The radius of a circle is 14 km. What is area of another circle having radius 1.5 times of the actual circle ?
1540 cm^2
1386 cm^2
1440 cm^2
1450 cm^2
1240 cm^2
Option B
Radius of another circle = 14 * 1.5 = 21 cm
area = Ï€r^2 = 22/7 * 21 * 21 = 1386 cm^2

6. Directions : What will come in place of questions (?) mark in the following missing series ?
4, 2, 3, 7.5, 26.25, ?
120.125
118.5
114.5
118.125
120
Option D
The series is, (* .5), (* 1.5), (* 2.5), (* 3.5), (* 4.5)

7. 148, 196, 268, 364, 484, ?
650
640
452
620
628
Option E
The series is, (+ 48), (+ 72), (+ 96), (+ 120), (+ 144),

8. 46, 52, ?, 136, 256, 466
84
78
68
76
80
Option D
The series is, (+ 2^3 – 2), (+ 3^3 – 3), (+ 4^3 – 4), (+ 5^3 – 5), (+ 6^3 – 6),

9. 16000, 8000, 24000, 6000, ?, 30000, 5000
40000
18000
12000
42000
30000
Option E
The series is, (Ã· 2), (* 3), (Ã· 4), (* 5), (Ã· 6)

10. 24, 28, 36, 52, 84, ?
240
148
120
124
168
Option B
The series is, (+ 4), (+ 8), (+ 12), (+ 32), (+ 64),

## 3 Thoughts to “Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 235”

1. Thanks for any other informative web site.
The place else may I get that type of info written in such an ideal method?
I have a venture that I’m simply now working on, and I’ve been on the look out for such
information.

2. 688883 933327Following study some of the blog posts within your site now, and i genuinely such as your technique for blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and are checking back soon. Pls appear into my internet website likewise and make me aware what you consider. 223621

3. Pretty! This has been a really wonderful article. Many thanks for supplying this information.