Hello Aspirants
State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.
Click here to know the details of the Examination
The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:
Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam.Â
Directions(1-5): What should come at the place of question mark (?) in the following question?
- (0.76 * 0.76 * 0.76 – 0.008)/(0.76 * 0.76 + 0.76 * 0.2 + 0.04) = ?
0.330.450.560.810.49Option C
(0.76 * 0.76 * 0.76 – 0.008)/(0.76 * 0.76 + 0.76 * 0.2 + 0.04) = ?
= (0.438 -0.008)/(0.5776 + 0.152 + 0.04)
= (0.43)/0.7696
= 0.56 - 832/24 * 84/26 /252/72 = ?
2740352232Option E
832/24 * 84/26 /252/72 = ? = 32 - (4096)^2/3/ (65536)^3/4 * (16)^? = 4^4
37542Option A
(4096)^2/3/ (65536)^3/4 * (16)^? = 4^4
=> (16)^3*(2/3) / (16)^4*(3/4) * (16)^? = 16^2
=> (16)^(2-3) * (16)^? = 16^2
=> ? = 3 - 2(17/23) + 1(15/46) – 3(27/92) = ? – 6(13/23)
3(33/92)2(44/90)5(11/94)7(31/92)1(33/90)Option D
2(17/23) + 1(15/46) – 3(27/92) = ? – 6(13/23)
=> (2+1-3+6)(68+30-27+52)/92 = ?
=> 6(123/92) = ?
=> ? = 7(31/92) - (?)^2 + (65)^2 = (160)^2 – (90)^2 – 7191
8078667085Option B
(?)^2 + (65)^2 = (160)^2 – (90)^2 – 7191
=> (?)^2 = (160)^2 – (90)^2 – 7191 – (65)^2
=> (?)^2 = 25600 – 8100 – 7191 – 4225
=> ? = 78 - How many approximate Bank PO books were given to each distributor by publisher D, if all distributor distributes only bank PO books.
250300420399345Option D
No. of Bank PO books distributed by publisher D
= 34236 × 63% = 21568.68 ∼ 21569 * 7/18 = 8388
No. of books given to each distributor by publisher D = 8388/21
= 399 - The number of books distributed by F is how much percent more or less than the number of books distributed by C?
14.44%18.49%11.25%20.22%19.51%Option B
F = 21590 × 76% = 16408
C = 25480 × 79% = 20,129
Required answer = (20129-16408)/20129 x 100 = 18.49% - If the number of books distributed by publishers B, D & E are increased by 25% & the number of books distributed by publishers A, C & F are decreased by 30%. What will be the new average of books distributed by all the publishers?
1798115480188121623011745Option A
B = 13200 × 84% = 11088
D = 34236 × 63% = 21569
E = 27300 × 82% = 22386
Books distributed by B, D and E = (11088 + 21569 + 22386 ) × 125% = 68804
A = 21440 × 90% = 19296
C = 25480 × 79% = 20129
F = 21590 × 76% = 16408
Books distributed by A, C and F = ( 19296 + 20129 + 16408 ) × 70% = 39083
New average = (68804 + 39083)/6 = 17981 - If the number of distributors by publisher E was increased by 40% and if each publisher gets equal number of books, then the number of books each publisher got before increase in the number of distributor is how much percent more than the number of books each publisher got after increase in number of distributors?
40%20%60%50%30%Option A
No. of distributor = 35+40% of 35 = 35 + 14 = 49
No. of books each publisher got after 40% increase in number of distributors = = 27300/49 = 557
No. of books each publisher got before increase = 27300/35 = 780
Therefore, required percent = (780-557)/557 x 100 = 40% - If 55.55% of books distributed are of SSC by Publisher A and the number of defected books of SSC by publisher A are 9.11% of total no. of books distributed by Publisher E. Then find the approximate average number of distributed books of SSC which are not defected by publisher A and the number of books which are not distributed by publisher E?
67974450575066708250Option A
Total number of SSC books = 21440 x 9/16 = 12060
No. of distributed books by publisher A = 21440 x 90% = 19296
No. of books of SSC distributed by publisher A = 19296 x 55.55 % = 10719
No. of defected books of SSC by publisher A = 27300 x 82% x 9.11% = 2039
No. of distributed SSC books which are not defected by publisher A = 10719 – 2039 = 8680
No. of books which are not distributed by publisher E = 27300 × 18% = 4914
Average = (8690 + 4914)/2 = 6797
Directions(6-10): Study the following table carefully and answers the question.
Thanks for your valuable post. In recent times, I have come to be able to understand that the symptoms of mesothelioma cancer are caused by the build up connected fluid relating to the lining of the lung and the breasts cavity. The ailment may start from the chest vicinity and get distributed to other areas of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma include weight loss, severe inhaling and exhaling trouble, a fever, difficulty eating, and puffiness of the neck and face areas. It should be noted that some people with the disease tend not to experience any kind of serious indicators at all.
It?s really a great and useful piece of information. I?m glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.
I pay a visit each day a few sites and websites to
read posts, however this webpage gives quality based posts.