Directions(1-5): Find the relation between x and y and choose a correct option. I. 3√x– 18/ √x = √x II. 2√y + (y−36)/ √y = –√y x>=y x=y or relation cannot be established. y>=x x>y y>x Option B 3√x– 18/ √x = √x =>3x–18 = x =>2x = 18 =>x = 9 2√y +( y−36)/ √y = –√y =>2y+y–36 =…
Read MoreCategory: Quant
Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 2
Directions(1-5): What will come in pkace of question mark in the following questions. 17.99^2 – 14.05^2 + (2343.75 + 81.55) ÷ ? = 229 24 20 18 25 30 Option A 17.99^2 – 14.05^2 + (2343.75 + 81.55) ÷ ? = 229 (18)^ 2 − (14)^ 2 + (2350 + 80) ÷ ? = 230 => 324 – 196 +…
Read MoreQuant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 1
Directions(1-5): Find out the wrong term of the following series. 6, 91, 584, 2935, 11756, 35277 11756 584 6 2935 91 Option B 6 × 7 + 7^2 = 42 + 49 = 91 91 × 6 + 6^2 = 546 + 36 = 582 (Wrong Term = 584) 582 × 5 + 5^2 = 2910 + 25 = 2935…
Read MoreQuant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 15
(27)^2 × 6 ÷ 9 + (7)^3 + 71 = (?)^3 – 431 12 16 11 14 18 Option C (27)^2 × 6 ÷ 9 + (7)^3 + 71 = (?)^3 – 431 =>(729 × 6 ÷ 9) + 343 + 71 + 431 = x^3 => 486 + 343 + 71 + 431 = x^3 => x ^3 =…
Read MoreQuant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 14
Directions(1-5): Find the missing term of the following series. 39, 52, 78, 117, 169, ? 200 212 285 234 295 Option D 39 + 1 × 13 = 52 52 + 2 × 13 = 78 78 + 3 × 13 = 117 117 + 4 × 13 = 169 169 + 5 × 13 = 234 62, 87,…
Read MoreQuant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 13
Directions(1-5): What will come in place of question mark in the following questions. (62.5 × 12 × 3) ÷ 9 – 34 = (?)^3 10 8 6 12 4 Option C (62.5 × 12 × 3) ÷ 9 – 34 = (?)^3 =>(62.5 × 12 × 3) ÷ 9 – 34 = (?)^3 => (?)^3 = 250–34 = (216)^1/3 =…
Read MoreQuant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 12
Directions(1-5): Find the relationship between x and y and choose a correct option. I. 6 y^2 + 1/2 = 7/2y II. 12 x^2 + 2 = 10 x x>=y x=y or relation cannot be established. x>y y>=x y>x Option A 6y^2 + 1/2 = 7/2 y => 12y^2 – 7 y + 1 = 0 =>12y62 – 44y – 3y…
Read MoreQuant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 11
Directions(1-5): Find the missing term of the following series. 138, 269, 532, 1059, 2114, ? 4050 5005 4225 5113 4400 Option C × 2 – 7, × 2 – 6, × 2 – 5, × 2 – 4, × 2 – 3 ? = 2114 × 2 – 3 = 4225 5,?,15,37.5,112.5 7.5 6.4 5.2 8 7.7 Option A…
Read MoreQuant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 10
Directions(1-5): What will come in place of question mark “?” in the following questions. 145 × 6 + 240 × 5 = ? % of 3000 69 65 96 62 55 Option A 145 × 6 + 240 × 5 = ? % of 3000 => 870 + 1200 = ? % of 3000 => 2070× 100/ 3000 = 69…
Read MoreQuant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 9
Directions(1-5): Find the missing term of the following series. 980,392,156.8,?,25.088,10.0352 60.45 55.55 53.31 60.15 62.72 Option E *2/5 *2/5 *2/5 = 62.72 126,64,34,20,14,? 10 15 12 14 17 Option C /2+1 /2+2 /2+3 /2+4 /2+5 = 12 5,17,37,65,?,145 120 101 125 99 110 Option B 2^2+1 4^2+1 6^2+1 8^2+1 10^2+1 = 101 445,221,109,?,25,11,4 50 45 55 53…
Read More