Quant Questions Asked in RBI Assistant Prelims 2017 (Memory Based)

Hello Aspirants

We are sharing some of the memory based questions from Quantitative Aptitude section asked in RBI Assistant Prelims Exam held on 27th November 2017. RBI Assistant Prelims 2017 Memory Based:

Number Series:

  1. 4, 17, 40, 71, 108, ?
  2. 24, 10, 8, 10, 18, ?
  3. 6, 14, 45, 184, ?
  4. 17, 38, 80, 164, ?
  5. 5, 18, 57, 174, ?
  6. 6, 5, 7, 12.5, 27, ?
  7. 3, 18, 35, 56, 83,?
  8. 7, 6, 10, 27, ?, 515
  9. 45, 49, 40, 56, 31,?
  10. 11, 29, 65, 137,?, 369
  11. 16, 33, 67, 135, ?, 543
  12. 5, 8, 14, 25, ?, 70
  13. 152, 76, 38, 19, ?, 4.75
  14. 7, 16, 30, 48, 69, ?
  15. 134, 142, 115, 179, 54, ?

Word Problems:

  1. 2 taps can fill a tank in 30 hours and 15 hours respectively. There is one emptying pipe. When all 3 pipes are opened, the took to fill the tank is 12 hours 30 minutes. Find the time in which the emptying pipe can empty whole tank?
  2. 2 taps can fill a tank in 10 and 20 hours respectively and one can empty it in 40 hours. If all pipes are opened, find total time to fill the tank.
  3. 3 persons – A, B, C. B 12 years older than A. C 2 years younger than A. (A+2)/(B+4) = some ratio given. Find C’s age 5 years hence.
  4. Rs 10,000 invested in 2 parts. 1 part at 10% compound interest, 2nd part at 20% compound interest. Total amount received at the end of 2 years is given. Find the amount invested at 10% rate of interest.
  5. Rs X invested at 5% simple interest for 3 years.  Total amount received given. If same amount X is invested at 4% simple interest for 4 years, find amount received.
  6. 108 litres pure milk in a can. 36 litres milk taken out, same amount of water added. Now 15 litres of mixture taken out, and 7 litres of water added. Water constitutes what % of the total mixture now?
  7. A, B, C invested 12600, 10800, 16200 Rs resp. They invested amount for same period. Out of total profit C received Rs 16200 as his share. Find the difference between the profits of A and B.
  8. Circumference of semi circle is 108 cm. Find the circumference of circle who radius is equal to the diameter of semicircle. (Note – Circumference of semi circle = pie*r + 2r)
  9. Mp of article is Rs 1500. It is sold at 20% discount. Had it been sold for Rs 100 less, profit of 10% had been made. Find the cost price.
  10. Number of students in school in 2012 is 3200. In 2013, it increased by 30%. In 2014 it decreased by 5% as compared to 2013. If in 2014, number of boys is  2893, find number of girls in school.
  11. Side of square having perimeter 64 cm is equal to the breadth of rectangle having area 320 sq. cm. Find the perimeter of rectangle.
  12. A person covered some distance by car A at ‘X’ km/hr in ‘X’ minutes. He covered remaining part by car B at 23 km/hr in 15 hours. he covered total distance 480 km. Find X… (Note that X minutes is given here – convert to hours)
  13. Average of 15 numbers given. Average of first 4 given, last 9 given. Find the average of 5th and 6th.

Share more questions if you remember!!!

Click here for Questions asked in various exams in year 2017



Related posts

43 Thoughts to “Quant Questions Asked in RBI Assistant Prelims 2017 (Memory Based)”

  1. karthik

    in this exam english is deciding factor…

    1. PHENOMENAL

      hr xam me hoti h

      1. karthik

        hmm i did 87, but english is there na? so waiting reasoning did 35/35, quants 30/35

        1. Abhishek Singh Yaduvanshi

          Qus 7 pls ..$$

  2. Marry..

    6th ans.??????????

    1. DHANANJAY

      Initially,
      M…108 &w…0
      After 1st operation
      M…72…W…36
      Again
      M..36-5=31 &W…72-10=62
      7 lit water added
      62+7=69
      69+31=100
      69/100*100=69 lit

      1. kitty??

        w=36-5 &m=72-10 ?

        1. mohd tahir

          w:m = 1:2
          w = 1/3*15, m=2/3*15

  3. smiley :) :)

    Iske solution nahi aayega ???

    1. If doubt in any question, you can ask.

      1. smiley :) :)

        Kuch solve hue kuch nahi solve ho rahe
        Ab 13 ques mai ek no find krna aata hai
        Ab ye 2 no kese find krnge

        1. 2nd — 1/10 + 1/20 – 1/40 = 5/40 = 1/8
          So 8 hours

          13th
          you can multiply the values and find total sum
          Like average of 15 = 10, so total = 15*10 = 150
          average of first 4 = 8, so total 4*8 = 32
          average of last 7 = 9, so total 7*9 = 63
          So now = sum of 5th and 6th = 150 – (32+63) = 55
          So average = 55/2

          1. smiley :) :)

            Okk thank u :))

      2. PHENOMENAL

        maam 8 ques me circumference of semi circle =pi*r hota h perimeter of semi circle =pi*r+2r hota h

        1. circumference and perimeter means the same
          for semicircle, its pi*r+2r

      3. ?poonam singh?

        sir 2nd series ka logic?

      4. Abhishek Singh Yaduvanshi

        Qus 7 pls

        1. Profit sharing ratio = 12600 : 10800 : 16200 = 7 : 6 : 9
          so 9/(7+6+9) * x = 16200

          Find — (7-6)/(7+6+9) * x

      5. S.S.B

        mam q no 6 plz how to solve it

        1. 108 l -pure milk
          36 withdrew
          and 36 water added
          so
          now milk = 108-36 = 72, and water = 36, ratio = 2 : 1
          now 15 l mixture taken out and 7 k water added
          milk become = 72 – 2/(2+1) * 15 = 62
          water becomes = 36 – 1/3 * 15 + 7 = 38
          total 62+38 = 100
          so water = 38/100 * 100 = 38%

  4. Divya Aggarwal

    how to do 1 and 4??

    1. ?♞???εˢH ?ᗩbυ  ☢??

      soln of que 1)
      t(1)=30
      t(2)=15
      t(1)+t(2)+t(3) =25/2
      lcm =150
      so t(1) =5,t(2)=10 and t(1)+t(2) +t(3) =12 =>t(3) =(-3) => emptying pipe
      so tym taken by emptying pipe =150/3 =50 mins
      for 4 data is missing..:)

  5. nervous 90s

    1 ka ans plz

    1. PHENOMENAL

      1/a+1/b-1/c=total time jisme a aur b ki value di h total time bhi diya h c nikal lo , 4 me ek value x lo dusri 10,000-x lo dono ko add krke jo total value di h uske equal kr do ans aa jayega

      1. nervous 90s

        mera 12.5 aaya h. m i correct. And plz explain 4th one if possible

        1. PHENOMENAL

          ques incomplete h 4 wala total value nhi di

          1. nervous 90s

            kuch bhi assume kr lijiye n plz explain

          2. nervous 90s

            9th ka answer

          3. ?♞???εˢH ?ᗩbυ  ☢??

            d =20%
            =>100 =1500
            =>80 =1200 =sp
            now p% =10%
            cp———p/l——–sp
            +10——-+1——–+11
            now given that 100 rs less 10%profit
            =>new sp =1100
            =>11 ratio =1100
            =>10 ratio =cp =1000rs

          4. nervous 90s

            shukriya ji 🙂 🙂 thank u

          5. ?♞???εˢH ?ᗩbυ  ☢??

            heehehe madad krne mn mujhe khushi milti h thats it..:)

    2. ?♞???εˢH ?ᗩbυ  ☢??

      t(1)=30
      t(2)=15
      t(1)+t(2)+t(3) =25/2
      lcm =150
      so t(1) =5,t(2)=10 and t(1)+t(2) +t(3) =12 =>t(3) =(-3) => emptying pipe
      so tym taken by emptying pipe =150/3 =50 mins

      1. nervous 90s

        thank u 🙂

        1. ?♞???εˢH ?ᗩbυ  ☢??

          ..:)

  6. nervous 90s

    plz answers post kijiye… only answers

  7. ?♞???εˢH ?ᗩbυ  ☢??

    que 10
    100 =3200———2012
    =>130 =4160——2013
    now again
    100 =4160——-2013
    =>95 =3952——2014
    now students in 2014 =3952
    boys in 2014 = 2893
    so girls in 2014 =3952-2893 =1059

  8. ?♞???εˢH ?ᗩbυ  ☢??

    12)
    given spd =x km/hr
    now total distance travelled in x mins =x*x/60 =x^2/60
    now a/c
    x^2/60+23*15 =480
    x^2/60 =135
    =>x^2 =8100 =>x =90
    now x spd =90km/hr and x mins =90/60 =1.5 hrs

  9. kitty??

    ques no 7 koi explain kr do ?

    1. Profit sharing ratio = 12600 : 10800 : 16200 = 7 : 6 : 9
      so 9/(7+6+9) * x = 16200

      Find — (7-6)/(7+6+9) * x

  10. Desire

    Q-12

    ans x=90 ??
    verify it

Leave a Comment