Quant Test for LIC AAO Prelims Exam Set – 7

Directions(1-5): Find the missing term ‘?’ of the following series.

  1. 17, 52, 158, 477, ?, 4310
    1330
    1200
    1435
    1545
    1660
    Option C
    17 × 3 + 1 = 51 + 1 = 52
    52 × 3 + 2 = 156 + 2 = 158
    158 × 3 + 3 = 474 + 3 = 477
    477 × 3 + 4 = 1431 + 4 = 1435

     

  2. 3, 22, ?, 673, 2696, 8093
    110
    134
    122
    150
    142
    Option B
    3 × 7 + 1 = 21 + 1= 22
    22 × 6 + 2 = 132 + 2 = 134
    134 × 5 + 3 = 670 + 3 = 673
    673 × 4 + 4 = 2692 + 4 = 2696

     

  3. 6, 13, 38, ?, 532, 2675
    124
    144
    111
    132
    129
    Option E
    6 × 1 + 1 × 7 = 6 + 7 = 13
    13 × 2 + 2 × 6 = 26 + 12 = 38
    38 × 3 + 3 × 5 = 114 + 15 = 129
    129 × 4 + 4 × 4 = 516 + 16 = 532

     

  4. 286, 142, ?, 34, 16, 7
    74
    85
    70
    54
    66
    Option C
    286/2 – 1 = 143 – 1 = 142
    142/2 – l = 71 – l = 70
    70/2 – 1 = 35 – 1 = 34
    34/2 – 1 = 17- 1 = 16

     

  5. 17, 9, ? ,16.5, 35, 90
    8
    10
    6
    12
    14
    Option B
    17 × 0.5 + 0.5 = 9
    9 × 1 + 1 = 10
    10 × 1.5 + 1.5 = 16.5
    16.5 × 2 + 2 = 35

     

  6. The average age of mother,father and son was 42 years at the time of the marriage of son. After one year, an infant was born in the family and after 6 years of the marriage of son, the average age of the family is 36 years. What was the age of the bride at the time of marriage?
    18 years
    25 years
    14 years
    33 years
    21 years
    Option B
    Sum of the present age of Mother, Father and Son = 42*3+6*3 = 144 years
    Sum of present age of the family = 36*5 = 180
    Present age of the bride = 180 – 144 – 5 = 31 years
    Age of the bride at the time of marriage = 31 – 6 = 25 years

     

  7. The total number of men, women and children working in a factory is 18. They earn Rs.4000 in a day. If the sum of the wages of all men, all women and all children is in the ratio of 18:10:12 and if the wages of an individual man , woman and child is in the ratio 6:5:3. How much a women earn in a day?
    Rs.174
    Rs.155
    Rs.250
    Rs.189
    Rs.200
    Option C
    Ratio of number of men, women and children
    = 18/6:10/5:2/3 = 3x:2x:4x
    Now, 3x+2x+4x = 18
    =>x = 2
    Number of women = 4
    Share of all women = 10/40*4000 = Rs.1000
    Share of each women = 1000/4 = Rs.250

     

  8. The interest earned on Rs.4800 at rate of R% compounded annually is Rs.1008 after 2 years. What would be the simple interest earned on the same amount at the rate of (R+5)% per annum after 3 years?
    Rs.1995
    Rs.1774
    Rs.1845
    Rs.2160
    Rs.2000
    Option D
    Equivalent interest rate for 2 years = (1008/4800)*100
    = 21%
    R% + R% + (R^2/100)% = 21%
    =>R = 10
    Required interest = 4800*(10+5)% *3 = Rs.2160

     

  9. Mahi bought a second-hand scanner and sold it to Kavi for Rs.2160 thereby making a profit of 20%. At what price Mahi must sell the printer to earn a profit of 40%?
    Rs.2520
    Rs.2386
    Rs.2445
    Rs.2120
    Rs.2200
    Option A
    CP of the scanner be x. x*1.2 = 2160
    =>x = 1800
    CP = Rs.1800
    Required amount = 1800*1.4 = Rs.2520

     

  10. Tap A is 50% more efficient than Tap B. Both tap together can fill the tank in (96/5) hours. Find the time taken by tap A to fill the tank alone.
    27 hours
    32 hours
    20 hours
    25 hours
    36 hours
    Option B
    Let the time taken by tap B to fill the tank be
    x hours.
    Time taken by tap A to fill the tank = x/1.5 hours
    Now, 1/x+1/(x/1.5) = 1/(96/5)
    => 1+1.5 = 5x/96
    =>x = 48
    Time taken by tap A to fill the tank = 48/1.5 = 32 hours

     


Related posts

Leave a Comment