Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 29

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the missing term of the series.

  1. 7, 4, 5, 9, ?, 52.5, 160.5
    17
    20
    11
    13
    19
    Option B
    7, 4, 5, 9, ?, 52.5, 160.5
    7 × 0.5 + 0.5 = 3.5 + 0.5 = 4
    4 × 1 + 1 = 4 + 1 = 5
    5 × 1.5 + 1.5 = 7.5 + 1.5 = 9
    9 × 2 + 2 = 18 + 2 = 20

     

  2. 210, 209, 213, 186, 202, ?
    88
    55
    66
    44
    77
    Option E
    210, 209, 213, 186, 202, ?
    210 – l3 = 209
    209 + 22 = 213
    213 – 33 = 186
    186 + 42 = 202
    202 – 53 = 202 – 125 = 77

     

  3. 2, 9, 30, ?, 436, 2195, 13182
    105
    100
    115
    109
    112
    Option A
    2, 9, 30, ?, 436, 2195, 13182
    2 × 1 + 1 × 7 = 9
    9 × 2 + 2 × 6 = 30
    30 × 3 + 3 × 5 = 105
    105 × 4 + 4 × 4 = 436
    436 × 5 + 5 × 3 = 2195

     

  4. 656, 352, 200, 124, 86, ?
    52
    60
    44
    67
    56
    Option D
    656, 352, 200, 124, 86, ?
    656/2 + 24 = 328 + 24 = 352
    352/2 + 24 = 176 + 24 = 200
    200/2 + 24 = 100 + 24 = 124
    124/2 + 24 = 62 + 24 = 86
    86/2 + 24 = 43 + 24 = 67

     

  5. 2, 3, 11, 38, 102, ?
    202
    222
    227
    230
    215
    Option C
    2, 3, 11, 38, 102, ?
    2 + l^3 = 2 + 1 = 3
    3 + 2^3 = 3 + 8 = 11
    11 + 3^3 = 11 + 27 = 38
    38 + 4^3 = 38 + 64 = 102
    102 + 5^3 = 102 + 125 = 227

     

  6. A mother and a daughter working together can complete a work in 4 days. But if the mother works alone she can complete the work in 6 days. Both of them worked for one day and then the mother had to leave. How long will the daughter take to complete the remaining work ?
    5 days
    11 days
    13 days
    9 days
    3 days
    Option D
    According to the question,
    (M + D)’s one day’s work = 1/4
    Remaining work = 3/4
    M’s one day’s work = 1/6
    D’s one day’s work = 1/4 – 1/6 = 1/12
    Now, 1/12 th of the work is done by the daughter in 1 day 3/4 th of the work will be done by daughter in
    (12 * 3)/4
    = 9 days

     

  7. Shatabdi Express has a capacity of 500 seats of which 10% are in the Executive class and the rest being chair cars. During one journey, the train was booked to 85% of its capacity. If Executive class was booked to 96% of its capacity, then how many chair car seats were empty during that journey ?
    73
    66
    81
    62
    54
    Option A
    Seats in executive class = 50
    Seats in chair car = 450
    Booking seats in total = 425
    Booking in executive class = 48
    Booking in chair class = (425 – 48) = 377
    Empty seats in chair class = 450 – 377 = 73

     

  8. Raj purchased an office bag with a price tag of Rs 600 in a sale where 25% discount was being offered on the tag price. He was given a further discount of 10% on the amount arrived at after giving usual 25% discount. What was the final amount paid by Raj ?
    Rs.410
    Rs.300
    Rs.444
    Rs.405
    Rs.355
    Option D
    Final amount after giving successive discounts of 25% and 10%
    = 600 × 0.75 × 0.9
    = Rs. 405

     

  9. Abhijit invested in three schemes A, B and C the amounts in the ratio of 2 : 3 : 4 respectively. If the schemes offered interest at 20 p.c.p.a., 16 p.c.p.a. and 15 p.c.p.a. respectively, what will be the respective ratio of the amounts after one year ?
    45:83:101
    52:85:115
    61:55:32
    56:80:99
    60:87:115
    Option E
    Let Abhijit invested Rs. 2x, Rs. 3x and Rs. 4x in three schemes A, B and C respectively.
    The required ratio
    = 2x × 120/100 : 3x × 116/100 : 4x × 115/100
    = 2 × 120 : 3 × 116 : 4 × 115
    = 60 : 87 : 115

     

  10. A card is drawn from a well shuffled pack of 52 cards. Find the probability of non-face card of black colour.
    5/19
    7/11
    1/12
    5/13
    4/17
    Option D
    Total number of black card out of 52 cards = 13 + 13
    = 26
    Number of face cards in each suits namely spades and clubs = 3 + 3 = 6
    Therefore, total number of non-face card of black colour out of 52 cards = 26 – 6 = 20
    Required Probability = 20/52
    = 5/13

     


Related posts

Leave a Comment